Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Helena Balogová: Myslela jsem, že je to taková dočasná pojistka

Kolik máte dětí?
Mám čtyři děti, tři kluky a jednu holku.

Kdy a za jakých okolností vám byla provedena sterilizace?
Poté, co jsem porodila dceru, jsem měla šest let zavedené antikoncepční tělísko Dana. Pak přestalo účinkovat a gynekolog mi ho vyndal. V tu dobu jsem byla svobodná matka – s bývalým partnerem jsem měla tři děti a nebyli jsme sezdáni. Pak jsme se rozešli a já jsem potkala asi o osm let mladšího muže, za kterého jsem se provdala. Přišla jsem s ním do jiného stavu, porod byl bez komplikací. Chodila jsem do poradny pro těhotné matky, kde mi navrhli, zda bych nechtěla něco podobného jako antikoncepční tělísko. Manžel byl velice mladý, nevěřila jsem, že se mnou zůstane. Navíc jsme se během těhotenství rozešli. Jenže pak se vrátil kvůli našemu budoucímu dítěti. Gynekolog mě dokonale znal již z předchozích těhotenství. Říkala jsem mu o svých problémech, bývalého i současného partnera znal, a tak se zeptal, jestli bych se chtěla pojistit proti dalšímu otěhotnění. Neumím číst ani psát, a tak jsem nechápala, že když mi navrhoval podvaz, měl na mysli sterilizaci. Myslela jsem, že je to nějaké lepší tělísko, něco jako Dana, taková dočasná pojistka a že děti budu moct mít i nadále. Souhlasila jsem tedy, on to zapsal do těhotenské karty a řekl, že až budu v porodnici na Fifejdách, doktoři už budou sami vědět. Pak jsem šla rodit a při porodních bolestech jsem musela něco podepsat. Jak už jsem zdůraznila, jsem negramotná, a proto jsem ani nevěděla, co na papíře stojí. Nikdo mi nic nevysvětloval. Po porodu jsem byla na kapačkách, ale to, že jsem sterilní, jsem nevěděla. Dozvěděla jsem se to až při kontrole po šestinedělí. Tenkrát jsem děkovala gynekologovi za to, co mi poradil, a on na to řekl: „No, ale děcka už nebudeš moct mít.“ To, že nebudu už nikdy moct mít děti, jsem se tedy dozvěděla až tehdy. Nemohla jsem věřit svým uším.
Týden po porodu jsem byla propuštěná a dostala jsem propouštěcí zprávu. Bylo mi řečeno, že s ní mám jít na sociálku, že mně tam dají peníze. Sice to nebylo moc, pět sedm tisíc, ale neměla jsem zrovna pračku, tak jsem ji koupila. To vše se stalo v roce 1990.

Měla jste po sterilizaci nějaké zdravotní komplikace?
Mám problémy s močovým měchýřem – pokaždé, když silně zakašlu, mám únik moči. Když někdo v mé blízkosti kouří, kašlu a někdy i zvracím. Mívám velké bolesti hlavy. V období menstruace ani nemůžu ráno vstát, jaké mám bolesti.
Jizva, kterou mi způsobili při podvazu, se po týdnu otevřela. Musela jsem zpět do nemocnice. Takže jsem byla dvakrát zašívaná. Když se mění počasí, jizva strašně bolí.
Manžel se tenkrát v nemocnici strašně rozčílil – nepustili ho za mnou na pokoj, dva dny mě neviděl a křičel tam prý, co to se mnou udělali, že mě museli podruhé šít. On nevěděl, že jsem sterilizovaná. Doktor mně pak řekl, že na něj museli zavolat policii.

A kdy jste tedy manželovi řekla, že už nemůžete mít děti?
Asi po roce se divil, že nejsem znovu těhotná, a ptal se, co se mnou je. Tak jsem mu to řekla. Chtěl se se mnou kvůli tomu rozvést. Dokonce podal žádost o rozvod. Pak se znovu vrátil kvůli malému – bylo to jeho první a jediné dítě. Potom jsme se zase dali dohromady a on svou žádost stáhl.

Podstoupila byste veškeré zdravotní a partnerské problémy, kdybyste věděla, co podvaz, potažmo sterilizace obnáší?
To určitě ne. Můj manžel má se mnou jediné dítě a kdyby to šlo, rozhodně by jich chtěl víc. Náš syn má nyní 15 let. Přestože já jsem předtím už měla s jiným mužem tři děti, můj stávající partner, kterému je dnes 35, by chtěl další dítě. Vyčítá mi, že jsem s ním za normálních okolností ještě mohla děti mít, že jsem uposlechla doktora a podobně. Už jsme se s tím ale oba smířili. Dnes je mně 44 let, a to jsou přece už jen nějaké roky.

Jak se staví k tomu, že jste podala žalobu?
Říká mi, ať se nedám. Stojí při mně.

Dvojstranu připravila
Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál