Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Koncentrační tábor Lety u Písku

(příběh zamlčené genocidy)

V Evropském parlamentu se uskutečnila 19. dubna vernisáž výstavy dokumentárních fotografií VPORH (Výbor pro oběti romského holocaustu) Lety – příběh zamlčené genocidy.

Tématem výstavy je romský koncentrační tábor Lety u Písku (Protektorát Čechy a Morava, 1942–1943), v němž bylo vězněno více než 1300 českých Romů a Sintů. V krutých podmínkách tábora zemřelo v důsledku nacistické perzekuce mj. 241 dětí. Simon Wiesenthal v této souvislosti prohlásil: „241 dětí žaluje“.
Jak v roce 1999 potvrdila komise vlády ČR, přímo na místě bývalého tábora dodnes stojí velkovýkrmna vepřů. Romové z celé Evropy žádají její odstranění a pietu pro prostor bývalého tábora jako významného místa nejen genocidy romského národa, ale i evropských dějin. Jelikož vláda ČR zatím nedokázala problém přes dlouhodobé protesty vyřešit, VPORH se obrací právě cestou této výstavy na Evropský parlament.
Výstavu připravil novinář Markus Pape ve spolupráci s poslancem Evropského parlamentu Milanem Horáčkem a VPORH. Její grafický návrh vytvořila architektka Dana Gabaľová.
V červnu bude tato výstava k vidění v prostorách Poslanecké sněmovny a Senátu PČR.
VPORH je občanské sdružení, které v České republice obhajuje zájmy romských obětí nacismu a pozůstalých po obětech; bylo založeno v roce 1998.
(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál