Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Jeden svět již posedmé v českých kinech

Již sedmý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, se uskuteční v Praze od 27. dubna do 5. května. V dalších 13 městech ČR (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Mělník, Liberec, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Rožnov, Tábor a Ústí nad Labem) bude od 28. dubna do 14. května. Záštitu nad festivalem převzali Václav Havel, ministr kultury Pavel Dostál, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, primátoři a starostové jednotlivých měst a hejtmani deseti krajů. Brněnská část festivalu proběhne ve dnech 28. dubna až 5. května a záštitu nad ní převzali hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek a primátor města Brna Richard Svoboda. Na organizaci se podílejí především Amnesty International, Ekologický právní servis, Café 99, klub Na cestě.

V rámci festivalu diváci uvidí 120 filmů a videí z celého světa, vybraných z 850 přihlášených soutěžních snímků. Hlavní soutěž zahrnuje 15 nově vytvořených celovečerních dokumentárních filmů. Filmy v této kategorii se utkají o Cenu ministra kultury ČR za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii. V hlavní porotě zasednou významné osobnosti ve světě dokumentárního filmu, například Don Edkins (Jižní Afrika), Nikolaus Geyrhalter (Rakousko), Anna Glogowska (Francie), Alena Müllerová (Česká republika) a Anand Patwardhan (Indie). V kategorii krátkých forem, která zahrnuje kromě dokumentů i experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv, se představí 15 krátkých filmů (do 35 minut) soutěžících o Cenu za nejlepší krátký film. Tu uděluje porota primátora hlavního města Prahy, v níž zasednou Claas Danielsen, ředitel Mezinárodní-ho festivalu dokumentárních filmů v Lipsku (Německo), Tine Fischer, programová ředitelka festivalu CPH:DOX (Dánsko), Tiina Lokk, ředitelka filmového festivalu Black Nights v Tallinu (Estonsko), Juukka-Pekka Laakso, ředitel Tampere Film Festivalu (Finsko) a Ilana Tsur, programová ředitelka Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Docaviv (Izrael).
V kategorii Máte právo vědět budou mít diváci možnost shlédnout 17 investigativních reportáží, které upozorňují na neznámá nebo zamlčovaná témata, týkající se lidských práv a současných globálních problémů. Tyto filmy se utkají o Cenu Rudolfa Vrby. Porotu tvoří političtí a sociální aktivisté, kteří se s porušováním lidských práv setkali na vlastní kůži: Jarmila Kuchařová, terénní sociální pracovnice neziskové organizace Člověk v tísni (Česká republika), Ales Bialacki, zakladatel a předseda ilegálního hnutí na obranu lidských práv Viasna (Bělorusko), Gheorghe Briceag, právník, (Moldavsko), Mirvari Gehramanli, jedna ze zakladatelek a ředitelka Komise pro ochranu práv zaměstnanců v ropném průmyslu (Ázerbajdžán), Hanna Chodasova, aktivistka angažující se v problematice AIDS ze společnosti All-Ukrainian Network of PLWH (Ukrajina).
V rámci nesoutěžních tematických bloků bude uvedeno 73 dokumentů rozdělených do sekcí Ženským hlasem, Film a žena (retrospektiva), O lásce (dokumenty z nových členských států EU), Jeden svět dětem, Generation Next, Právo na tradici, Výběr z Les Films d´Ici, HIV/AIDS: Globální výzva, Severní Korea: Na věčné časy?, Bosenské fragmenty, Made in China, Africké stíny, Zaostřeno na Irák a Filmy porotců.
Cenu Homo Homini každoročně uděluje společnost Člověk v tísni lidem, kteří výrazně přispěli k boji za demokracii a lidská práva. Cena za rok 2004 bude udělena Gheorghemu Briceagovi z Moldavska, který strávil 10 let v gulagu, sedm let ve vyhnanství a po propuštění vystudoval práva. Dodnes u soudů pomáhá svým spoluobčanům ve sporech s moldavským státem a úředníky. Snaží se rovněž pomáhat svým někdejším spoluvězňům a loni se mu podařilo zasadit se o to, aby městská rada Bělců neobnovila Leninův pomník.
V průběhu festivalu budou rovněž oznámeni vítězové Visegrádské ceny z České republiky a Slovenska. Ta byla ustavena pražskou částí festivalu Jeden svět ve spolupráci s Krakovským filmovým festivalem, Maďarským filmovým týdnem a Jeden svet Bratislava a má sloužit zviditelnění dokumentů natočených ve visegrádském regionu.
Úkolem národních porot, sestavených každým ze zmiňovaných festivalů, je vybrat dokument, o němž se domnívají, že má potenciál být úspěšný nejen před domácím publikem, ale také na mezinárodních festivalech. Ustanovení Visegrádské ceny je podpořeno Mezinárodním visegrádským fondem.

Jana Kabeláčová
(z podkladů společnosti Člověk v tísni)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál