Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Neonacisté měli od města zelenou

„Neonacismus není názor, ale zločin,“ hlásal v neděli 1. května transparent účastníků pokojného protestního pochodu proti rasismu a fašismu. Byli rozčarováni nejen postupem města, které povolilo pochod neonacistů středem Brna, ale i postupem policie, která proti nim zasahovala.

Neonacistický pochod byl nahlášen jako studentská demonstrace. Je zřejmé, že šlo o veřejnou propagaci neonacistického hnutí už proto, že organizátoři i účastníci prvomájového pochodu se hlásí k hnutí Národní odpor. Na webových stránkách hnutí je osvobození Brna od nacismu označováno za okupaci. Rovněž je zpochybňován romský holocaust. V podkladech ministerstva vnitra je organizace uváděna jako neonacistická. Třebaže mnoho aktivistů a osobností brněnského společenského života vyzývalo čelné představitele města, aby demonstraci nepovolilo, nestalo se tak přes jasnou spojitost s neonacistickým hnutím.
„Naším cílem nebylo vyvolat konflikt, ale pokojně upozornit na to, že neonacisté pošlapávají práva nás všech. Vyzveme naše zastupitele za Stranu zelených, aby podali návrh na usnesení zastupitelstva, v němž vedení města tuto akci odsoudí. Budeme také požadovat vyvození osobní odpovědnosti politiků z toho, že nevyužili všech prostředků pro zabránění neonacistické akce,“ uvedl jeden z iniciátorů protestu Ondřej Liška, člen Strany zelených. (jk)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál