Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Před rokem byl zavražděn Ota Absolon

SVITAVY (ror) – Příbuzní a známí, ale také zcela neznámí lidé, přišli v sobotu 20. července na svitavský hřbitov, aby uctili památku Oty Absolona, který byl před rokem zavražděn. Celý den přinášeli občané desítky květin, které zcela zaplnily hrob zavražděného. S věncem na hřbitov přišli i zástupci Evropského střediska pro práva Romů a Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu. „Cítil jsem vnitřní potřebu uctít památku člověka, který zemřel zbytečně,“ poznamenal předseda VPORH Čeněk Růžička.

Za rasově motivovanou vraždu Absolona letos v březnu Krajský soud v Hradci Králové poslal na třináct let do vězení svitavského skinheada Vlastimila Pechance. Ten podle výpovědí očitých svědků na diskotéce bodl Otu Absolona dvakrát do břicha. Případ ještě není u konce, neboť Pechancův advokát se proti rozsudku na místě odvolal. Spisem se bude zabývat Vrchní soud v Praze. Pechancovu vinu soud odvodil především z výpovědí očitých svědků. Otisky prstů na noži či stopy krve obžaloba proti Pechancovi neměla. Podle soudce však není pochyb, že vraždu spáchal Pechanec. Ten od počátku vinu popíral. Do značné míry se do případu promítla i liknavost policie, která případ vyšetřovala. Kritika policejního postupu zazněla i v případě samotného soudu.
Rasistická nesnášenlivost se projevila i při soudním projednávání svitavské vraždy. Pechancovi neonacističtí přátelé, kteří k soudu přijeli, na chodbě soudu uráželi členy rodiny zavražděného. Pokusili se zbít také bývalého zmocněnce romské rodiny a studenta hradecké univerzity, který se zabývá extremismem. V souvislosti s tímto případem jsou z výtržnictví a z trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení obviněni i dva 17letí příslušníci hnutí skinheads ze Svitav.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál