Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Problémy kosteleckých Romů stále trvají

Kostelec nad Orlicí – Již více než dva měsíce trvá kauza dvanácti romských rodin z Kostelce nad Orlicí. Všechno začalo, když radnice oznámila, že jim neprodlouží nájemní smlouvy a že se musí do 4. dubna vystěhovat. Ve městě žilo zhruba šedesát Romů v prostorách bývalé kasárny, kterou radnice chtěla přestavět na moderní byty.

Romové nemají smlouvu, která by město zavazovala najít jim nové ubytování v případě, že se budou muset z kasáren odstěhovat. Přesto jim však radnice zajistila náhradní ubytování v objektech v Rokytnici v Orlických horách a v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku. „Pokud se rozhodnou odejít do ubytování, které jsme jim nabídli, tak mohou. Pokud ne, musí si je sehnat sami. V kasárnách ale nezůstanou. Ustupovali jsme už dost dlouho,“ řekl před časem kostelecký místostarosta Jiří Bartoš v MF DNES.
Proti jejich přestěhování se však bránili radní zmiňovaných obcí. Starostka Malých Svatoňovic násilné přestěhování kosteleckých Romů dokonce nazvala porušováním lidských práv. Objekt, do které by se tam měli nastěhovat, totiž podle ní není v žádném případě vhodný pro rodiny s malými dětmi. Jedná se o bývalou kancelářskou budovu, která není upravená na byty. Podobné námitky má i rokytnický místostarosta Petr Hudousek, který říká, že ani nabízený objekt v Rokytnici nebyl zkolaudován pro bydlení. Radní kolaudační řízení této budovy, i přes protesty kostelecké radnice, později zastavili.
V polovině dubna začala stavební firma s rekonstrukcí kasáren v Kostelci nad Orlicí. V té době tam stále ještě bydlelo zhruba šedesát Romů, kteří se odmítli vystěhovat. Od začátku dubna byli bez elektřiny a plynu a po začátku stavebních prací jim byla zbourána i pánská umývárna.
Na konci dubna se čtyři rodiny rozhodly přestěhovat do rokytnického objektu. Proti jejich příchodu protestovalo na čtyři sta místních občanů, takže ze stěhování nakonec sešlo. Ačkoliv je radnice povinná zveřejňovat své hospodaření s financemi, kostelecká starostka Ivana Červinková odmítá sdělit, kolik zaplatila majiteli rokytnické ubytovny.
Později dostala kostelecká radnice také nabídku na ubytování zbývajících čtyřiceti lidí v ubytovně v nedalekém Trutnově. Starousedlíci na rozdíl od rokytnických proti případným sousedům nijak neprotestují. Toto řešení však naráží na nesouhlas trutnovských radní.
Nyní bydlí většina Romů u příbuzných, ale stále je ještě několik z nich bez práce a hlavně bez střechy nad hlavou. Kostelecká radnice však přislíbila pomoc. V nejbližší době má projednávat, zda finančně podpoří práci sociálních pracovníků, kteří budou Romům pomáhat, aby se rychleji zorientovali v této těžké situaci a našli vhodné a dostupné ubytování.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál