Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Roma probodli v autobusu mečem

BUDAPEŠŤ – Dosud neznámí pachatelé probodli předminulý týden mečem 15letého romského chlapce Josepha Pataie. Stalo se tak za bílého dne v autobusu hromadné městské dopravy, když cestoval se svým 13letým kamarádem Toskou. Meč zasáhl vnitřní orgány.

Přestože byl autobus plný cestujících, právě 13letý Tosca jako jediný poskytl zraněnému první pomoc, přiložil na bodnou ránu prst a zabránil tak vykrvácení. Jedna z cestujících poté přivolala záchrannou službu. Chlapec je stále hospitalizován v budapešťské nemocnici Szent Jánose na jednotce intenzivní péče, ale je již mimo ohrožení života. Policie i nadále po šesti pachatelích bezvýsledně pátrá navzdory podrobnému popisu svědků.
Maďarský svaz bojovníků proti fašismu zorganizoval protestní shromáždění nedaleko místa napadení. Demonstrace solidarity proti rasismu a fašismu se zúčastnilo 500 až 600 lidí, mezi nimi také rodiče Josepha Pataie. Připojili se i někteří političtí představitelé, mezi jinými také tajemník pro záležitosti menšin Laszlo Teleki a šéfka poslaneckého klubu maďarských socialistů Ildiko Lendvai. Zástupci vlády nebo opozice se na demonstraci neobjevili, ani nevyjádřili veřejně svoji solidaritu s nešťastnou rodinou. Josephův otec řekl: „Seděl v autobusu a jen se podíval na muže v maskáčích s krátkým sestřihem. Jeden z nich mu řekl, ať nečumí a probodl ho mečem.“

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál