Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Festival Respect začne už zanedlouho

Druhý červnový týden se již poosmé uskuteční festival Respect zaměřený na etnickou hudbu a world music. Cílem této přehlídky bude, tak jako pokaždé, seznámit veřejnost s evropskými a mimoevropskými hudebními kulturami a styly.

Podle organizátorů jde o nejstaší festival svého druhu u nás. Zatímco jiné přehlídky profitují na sezonních trendech, Respect si udržuje vyhraněný profil. Proto i letošní ročník objevuje neznámé a nabízí alternativy vůči stagnujícím žánrům hlavních proudů.
První ročník (1998) byl věnován romské kultuře a výrazně pomohl její propagaci. Různé hudební styly a častá přítomnost romské hudby se staly pro festival charakteristickými. Nejinak tomu bude i letos. Mezi třemi českými zástupci se představí i skupina Terne Čhave z Hradce Králové, která je dle názoru mnoha odborníků jednou z nejoriginálnějších romských kapel u nás. Typickou směsicí latinských rytmů, reggae, jazzu, rocku i tradiční romské hudby se již vepsala do podvědomí publika na nejednom tuzemském či zahraničním festivalu. Převzaté písně i své vlastní nyní nabídne poprvé také na Respectu.
Hlavní linií letošního Respektu bude rock a taneční elektronika v Africe, kde se tento žánr probouzí k novému životu. Návštěvníci uslyší dobře našlapaný bigbeat hudebního páru Amadou a Mariam z Mali, kteří vystoupí na závěr prvního festivalového dne. Dalším africkým zástupcem bude Bonga z Angoly, který je ve svých 62 letech na poli moderní africké hudby již zpěvákem-veteránem. Do třetice se představí konžská skupina Konono N?1, jež se může pyšnit umístěním mezi deseti nejlepšími interprety na evropském žebříčku world music. Zasloužila se o to především vyváženou kombinací sladkého zpěvu s energií sršícího kytarového doprovodu. Svým těžko zařaditelným stylem se u nás poprvé pokusí získat také české publikum. Kromě těchto interpretů vystoupí také čeští zástupci Dagmar Andrtová a Al-Yaman a britsko-indická formace Susheel Raman.
Respect začínal v prostorách Pražského hradu, odkud se v roce 2003 přesunul na pražskou Štvanici. Letos tam bude zahájen v pátek 10. června v 16 hodin, v sobotu bude pokračovat od 14 hodin.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál