Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   United Islands spojuje pražské ostrovy, hudební žánry a lidi různého názoru i vkusu

Festival United Islands zahajují 3. června na Střeleckém ostrově Romano Drom z Maďarska a Bengas z ČR. Festival navazuje na úspěšný loňský ročník, jehož programové vrcholy zajišťovali například finští recesisté Leningrad Cowboys nebo jazzový saxofonista Courtney Pine. Připomeňme, že v závěru festivalu vystoupila francouzská skupina Gipsy Kings, Bengas z Prahy a Gulo Čar z Brna.

Také tentokrát pořadatelé přivážejí do Prahy výjimečné hudebníky, kteří reprezentují nejrůznější evropské lokality. Mezi těmi, které nelze opomenout, budou určitě chorvatský punker Mojmir Novakovic, který mísí ve své hudbě rytmy Blízkého východu s chorvatskou lidovou hudbou, nusoulová taneční kapela Moiano z Belgie, ale i třeba v současnosti nejlepší jazzové combo z Budapešti Jazzpression. Rockovou scénu Evropy budou reprezentovat Angličané Sevenball, jejichž jedna skladba se objevila i na soundtracku k divácky úspěšnému filmu Horem pádem. Zajímavé bude jistě i vystoupení irských rockerů z Dublinu The Dudley Corporation.
Festival zahájí jedna z nejznámějších romských kapel Romano Drom z Maďarska, která přijede do Prahy již podruhé (poprvé se představila na festivalu Khamoro). Jedná se o skupinu olašských Romů z Budapešti založenou Antalem Kovácsem, dřívějším členem světově proslulých Ando Drom. Protože Olaši přišli do Maďarska z Rumunska, stojí hudba Romano Drom na výrazných rumunských melodiích. Inspiraci ale tito výborní zpěváci a instrumentalisté hledají i v jazzu a andaluském flamenku. Rytmiku tvoří kontrabas nebo tradiční džbán. Pro svou syrovost a koncertní drive patří Romano Drom mezi vyhledávané a ceněné romské kapely, což dokládá i účast na mnoha prestižních světových festivalech. Za českou stranu se představí v Praze již dost populární Bengas.
Sobota bude patřit brněnské skupině Gulo Čar, která si poslední dobou získává čím dál tím větší renomé po celém světě. Vyjma úspěšného hostování před Gipsy Kings nebo funkovým králem Jamesem Brownem patří k nejdůležitějším novinkám fakt, že se skupiny ve studiu ujal americký černošský producent, baskytarista a zpěvák Doug Wimbish. Ten se stal také producentem nové desky, kterou se chystá Gulo Čar vydat na podzim. Spolupráce přináší nejen výjimečnou desku, ale i bližší přátelství amerického hudebníka s tuzemskými Gulo Čar. Doug si oblíbil kapelu natolik, že kvůli ní dorazí i na festival United Islands a jako host s ní vystoupí v sobotním odpoledním programu na Střeleckém ostrově.
Více informací o festivalu na www.unitedislands.cz. Jednou z hlavních myšlenek festivalu zůstává i po loňském roce nízké vstupné, které pro jednorázový vstup na jeden z koncertů činí pouze 150 Kč. Permanentka na celý festival pak stojí 400 Kč a umožňuje vstup na všechny ostrovy po celý víkend 3. až 5. června, tedy na Střelecký ostrov, Císařskou louku a Žluté lázně. Scéna pro děti bude na Dětském ostrově.

(dg)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál