Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Byly jsme pod neskutečným psychickým nátlakem

Alena Holubová (44 let)

Kolik máte dětí a kdy jste byla sterilizovaná?
Mám dvě děti a sterilizovaná jsem byla v roce 1985. Tehdejší sociální pracovnice paní Machačová mě k tomu přesvědčovala. Tenkrát jsem za to dostala dva tisíce korun, ale nechtěla bych, aby si lidé mysleli, že jsem to celé podstoupila kvůli penězům. Byly jsme z její strany pod neskutečným psychickým nátlakem.

Jak vás přesvědčovala?
Tenkrát jsem byla mladinká. Paní Machačová u nás zaklepala na dveře a tvrdila, že tento zákrok musím podstoupit. Já jsem se bránila, že nepůjdu, protože jsem ještě mladá a že v budoucnu třeba ještě budu chtít mít děti. Trvala ale na tom, že musím, protože jsem čekala dítě s Kubáncem. Dala mi podepsat nějaké papíry, ale vůbec jsem nerozuměla, co v nich stojí. Navíc na mě vyvíjela psychický nátlak, abych je podepsala – znala nás tu všechny včetně toho, jak žijeme, kolik máme dětí a co potřebujeme. Tak jsem podepsala a ona odešla. V tu chvíli jsem si neuvědomila, že už nikdy nebudu mít děti.

A jak v tomto procesu figurovali doktoři, kteří zákrok provedli? Kdy vám řekli, že už nikdy nebudete moci mít děti?
Myslím, že paní Machačová s nimi byla předem domluvená. Nikdo se tam se mnou nevybavoval. To, že můj druhý syn je mým posledním dítětem, jsem se dozvěděla až po operaci.

Jak se to všechno promítlo do vašeho partnerského života?
V době zákroku jsem partnera neměla, ale v pozdějších vztazích problémy nastaly. Několik mužů, kteří o mě měli zájem, se se mnou nakonec rozešli, protože jsem sterilní. Jeden mi dokonce řekl, že si najde takovou ženu, s kterou bude moci mít děti.

A co váš zdravotní stav – nastaly nějaké změny? Jak ovlivnila operace tuto stránku vašeho života?
Mívám deprese a hodně věcí si beru zbytečně moc osobně. Když jsem byla u svého ženského lékaře, naznačil, že by to mohlo být z toho. Také mívám velké bolesti celého spodku, někdy takové, že nemůžu ani vstát. Totéž platí o menstruaci, ta bývá velice bolestivá. A bolí i ta obrovská jizva na břiše, která mně po operaci zůstala. Doktor mně několikrát předepsal algifen.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál