Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romský festival Khamoro již posedmé

PRAHA – Už sedmým rokem platí, že květen není pouze měsícem lásky, ale také měsícem romské kultury, která se již tradičně představuje poslední májový týden na světovém romském festivalu Khamoro. Letos se jej zúčastnili romští hudebníci, výtvarníci, řemeslníci a filmaři z více než patnácti zemí Evropy, Asie, a také jižní Ameriky.

Pořadatelská organizace Slovo 21 nechce festival redukovat pouze na romskou kulturu. Proto byly na programu také diskuze, besedy a přednášky o aktuálních otázkách souvisejících s postavením Romů v České republice a Evropě. Nechybělo ani defilé, při němž roztančili Staroměstské náměstí všichni vystupující společně. Již od založení festivalu v roce 1999 se Khamoro snaží rovněž přispět ke spravedlivějšímu statutu Romů ve světě.
Po poněkud rozpačitém úvodním dni 23. května se festival naplno rozjel až v úterý. Nejprve byla na programu vernisáž výstavy romských krojů, loutek a fotografií v prostorách Polského institutu. Největší pozornosti se těšily drobné loutky z animovaného Večerníčku romských pověstí a pohádek Mire Bala Kale Hin (Moje vlasy černé jsou) vysílaného také Českou televizí. Podle autorky, finské režisérky a animátorky Katariiny Lillqvistové, tyto marionetky reprezentují romský folklór a jako malí diplomaté pomáhají vytvářet tolerantnější a multikulturní svět. „Naše loutky již navštívily výstavy ve více než třiceti sedmi zemích a mluvily deseti jazyky,“ uvedla Lillqvistová.
Malé loutky doplňovalo osm velkoformátových romských portrétů nizozemského fotografa Rogiera Fokkeho a unikátní sbírka tradičních krojových blůzek finských Romek sestavená zpěvačkou Hiljou Grönfors. Všichni tři autoři také na závěr zazpívali a zahráli romské balady.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál