Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Proč zapadl Romfest a vzešlo Khamoro

Tak tu byl opět „romský“ festival Khamoro a opět se nám dostalo možnosti přijít se podívat na romskou kulturu. Je to výjimečná příležitost vidět vlastní neschopnost a nemohoucnost. Myslím, že o takovou příležitost bychom se neměli nechat připravit. Je to výsledek našeho dohadování, rozepří a neschopnosti se domluvit.

Kdysi vznikla myšlenka vytvořit novou kulturní tradici, ve které bychom prezentovali své romipen – a tak vznikl Romfest. Uskutečnilo se několik ročníků, ale pak se stalo něco, co jej pohřbilo. Začalo dohadování o tom, kdo má Romfest pořádat, kdo dostane peníze atd. Stačilo málo a bylo po tradici. Co je ale velice zajímavé, teď když romský festival připravují gádžové, nikdo z těch kteří pohřbili Romfest, se neozve, neprotestuje, nemá námitky a dokonce se nezajímá o peníze, které se na Khamoro přidělují. Je v tom nějaká logika?
Co se vlastně stalo? Myšlenka Romfestu si postupně získala širokou odezvu mezi místními Romy i v zahraničí. Udělal se obrovský kus práce, aby se festival stal skutečným kulturním svátkem Romů, abychom jej prožili s hrdostí na to, jak je naše kultura krásná a stále živá. Pro účinkující se festival stal skutečnou událostí a soubory i jednotlivci se v průběhu roku pečlivě připravovali na vystoupení.
Dnes je všechno jinak. Romská kultura zachází na úbytě, sem tam se konají nějaké malé akce místního významu. Myslím, že tento příklad nám nejzřetelněji ukazuje, jak draze platíme za svoji neschopnost domluvit se. Sami jsme se připravili o možnost rozvíjet vlastní kulturní tradici a vytvářet možnosti pro naši kulturu do budoucna. Každým ro-kem se zmenšuje šance, abychom obnovili tradici Romfestu a dali tak motivaci souborům, skupinám i jednotlivcům k celoroční usilovné práci, jejímž výsledkem by byla prestižní účast na oslavě romské kultury – Romfestu. Soubory a kapely zanikají, protože nemají možnost ukázat lidem, co se naučily, co umí. Na gádžovské festivaly či soutěže se nedostanou – tam romská kultura nemá uplatnění. Khamoro je úplně o něčem jiném, protože má jiné cíle a poslání. Pro ně jsou Romové a jejich kultura pouhým objektem a nástrojem k prezentaci toho, že se o romskou kulturu pečuje.
V podstatě si však nemůžeme na nic stěžovat, protože jsme si vše zavinili sami vlastní rozhádaností a neschopností domluvit se na spolupráci. Proto musel Romfest zapadnout a na jeho místo vyšlo Khamoro.

Dezider Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál