Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Ani bohatý program nepřilákal na festival Respect příliš návštěvníků

PRAHA – Již osmý ročník festivalu world music s názvem Respect se konal druhý červnový víkend na pražském ostrově Štvanice. Organizátoři dvoudenní přehlídky se zaměřili především na různé podoby africké hudby a k účinkování pozvali rockovou, taneční i tradiční skupiny z černého kontinentu. Etnický festival konaný v České republice se ovšem nemůže obejít bez zástupců romské hudby, a proto byli jednou ze sedmi vystupujících skupin také Terne Čhave z Hradce Králové. Ačkoliv byl program festivalu opravdu zajímavý, přilákal mnohem méně zájemců než v minulosti.

Druhý sobotní den přehlídky nabízel bohatý a kvalitní hudební zážitek. Jako první vystoupil nováček české etnické hudby Al Yaman, který kombinuje elektroniku s rytmy a písněmi Předního východu. Ačkoliv byl jeho malý koncert zdařilý, návštěvníky se jim roztančit nepodařilo. Ti se dali do pohybu až při druhé kapele, romské formaci Terne Čhave. Hradečtí muzikanti hráli více než hodinu a již po prvních písních si svou rytmickou hudbou a živelným zpěvem získali publikum.
Následující dvě kapely – zpívající rebel Bonga z Angoly a taneční objev, skupina Konono N°1 z jižního Konga – již měly publikum zcela ve své moci. Zejména díky velkému zájmu Angolanů žijících v Česku, kteří si nemohli nechat ujít svého hrdinu Bonga bojujícího proti portugalským kolonizátorům, se festivalový prostor na závěr zaplnil. Ačkoliv byl výběr účinkujících kvalitní, festival nenalákal tolik diváků, kolik by si zasloužil. Nezájem byl způsoben zčásti také ošklivým počasím. Pro fanoušky etnické hudby však byla mnohem větší nepříjemností poměrně vysoká cena vstupenek.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál