|
|
Oslavili svatou Kaľi Sáru
V Hejnicích u Liberce založili Romové pěknou tradici. Už druhým rokem pořádají v místním kostele oslavu činu svaté Kaľi Sáry. Přestože se akce koná v kostele, měla i tentokrát velmi neformální ráz a je pěkné, že to správa kostela umožnila.
Z místního parku doprovodil početný průvod Kaľi Sáru do kostela. Tam připomenuli celou legendu o naší patronce, zahrál romský soubor a děti předvedly taneční kreace. Mladá romská dívka patřičně oděná zatančila orientální tanec, jaký zřejmě tančily ještě romské ženy v Indii.
Tato tradice má svůj původ v dávné pověsti, kdy tři ženy jménem Marie (Marie-Salomé, Marie-Jacobé a Marie-Madeleine) byly ve Svaté zemi svědky Ježíšova ukřižování i zmrtvýchvstání a šířily tuto zvěst dále. Římany byly vyhnány, protože nebylo v jejich úmyslu udělat z Ježíše mučedníka. Marie při svém útěku skončily až ve Francii na břehu moře. Moře se však rozbouřilo a ony tonuly ve vlnách. U francouzských břehů viděla jejich těla zmítající se ve vodě dívka z místního romského tábora, krásná Sára. Neváhala a s nasazením vlastního života všechny tři Marie zachránila. Marie poté Sáru pokřtily. Tak se z prosté romské dívky stala uctívaná světice Kaľi Sára (černá).
Velikost jejího činu si připomínají dodnes tisíce Romů z celého světa, kteří Sáru učinili svojí patronkou. Každoročně v přímořském městečku Le Saintes Maries de la Mere (Svaté Marie z moře) probíhá pouť na oslavu černé romské Madony – Kaľi Sáry. Podle tohoto vzoru vytvořili podobnou tradici i v Hejnicích. Zasloužil se o to Dušan Kotlár, liberecký romský aktivista, ale také primáš vynikající cimbálovky a učitel v nedalekém dětském domově. A jak jsem si všiml při jeho proslovech při akci samotné, také goďaver manuš (moudrý člověk). Jen kdyby se takových po republice našlo více! Děkujeme, bylo to zajímavé
a pěkné.
Karel Oswald
Foto: Hana Gerlichová
|