Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Lesk a bída politiky

Vláda je vybrána. Prostý občan nestačí žasnout, jak se taková vláda a její členové vybírají. Řekl by si: „To musí být ti nejlepší z nejlepších“. Chyba lávky: kvalita osobností a jejich renomé hrají jen nepatrnou roli. Tu největší hrají stranické aparáty, které uznávají zcela jiná kritéria. Bylo to jako ve hře Škatule, hejbejte se! Jeden den tak, druhý zase jinak. Člověk se jen mohl domýšlet, co sehrálo v noci tu roli, že došlo k nečekaným výměnám ve dne. Aby se zachovalo zdání důstojnosti té prapodivné hry, musela se vymyslet zcela nová ministerstva, když ta silová nechtěl pan premiér za žádnou cenu pustit (a udělal dobře) aby mohl některé své lidi přece jen obšťastnit. Na poslední chvíli se stal opět ministrem kultury Pavel Dostál, ačkoliv jsme o něm celou tu výběrovou dobu neslyšeli. No, když už člověk jednou tu funkci má, při trošce dobré vůle ostatních a jisté dravosti vlastní, dojde přece jen do důchodu na vlně, jež ho slastně nese vstříc osudu, který někdy přece jen může být milosrdný. To se netýká jen kultury, jsou i jiní, kteří vlezli do vlády podruhé a oknem. Petr Mareš, předcházející kandidát, musel dostat vědu a výzkum a post vicepremiéra. Skvělé, snad to naší vědě pomůže dopředu a nebude to jen darovaná trafika!

Proč sakra odešel z postu ministra financí Jiří Rusnok, když už tam byl zaběhaný a dostal to úplný zajíc Bohuslav Sobotka? To proto, aby splnil realizaci obrovského schodku státního rozpočtu a je zřejmě tvárnější než Rusnok? My staří bychom mohli jásat, protože už nezažijeme to utahování opasků, až se ten dluh bude muset umořovat. Ale nejásáme! A víme dobře proč.
Ostatně to byl ten nejpádnější důvod, proč Hana Marvanová rezignovala na svoji roli vůdce Koalice. A ukázala se jako jediný chlap mezi unionisty, zvláště i lidovci. Ti ostatní v touze po moci a slávě rezignovali na svoji podstatu, řekl bych slovy ochránce lidských práv, že ztratili svoji identitu. Ztratili ovšem ještě něco více. Příště o ně už nikdo moc nebude stát. Podepsali svůj ortel, troufám si říci. Každá sláva polní tráva. Co to je ministr bez charisma a programu? Figurka na šachovnici, kterou ovládá Vladimír Špidla. To je bezpochyby silný hráč a nedá si mnoho od ostatních do všeho moc mluvit. Aspoň jedna dobrá zpráva, jakkoliv s ním člověk nemusí souhlasit ve všem všudy.
Ale pravda je, že to, co teď píšu, jsou jen výsledky jakýchsi logických a okamžitých závěrů. O efektu skutečné práce ministerských osobností rozhodnou oni sami a nikdo jim nezůstane nic dlužen. Na druhé straně si ale mohou být jisti, že lidi si moc nepamatují a závěry si nedělají. To dokazuje letitá zkušenost. A tak jim zřejmě projde i nejedno selhání. To první má už Koalice za sebou!
Karel Oswald

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál