Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Neonacistické žně: Dva koncerty v jednom dni

SOKOLOVSKO, OLOMOUC – Hned dva velké koncerty neonacistů se konaly v sobotu 16. července na našem území. Do Libavského údolí na Sokolovsku a do Olomouce se sjelo dohromady na čtyři sta příznivců neonacistické hudby. Akce byly nahlášené jako oslava narozenin. Zatímco olomoucký koncert se obešel bez incidentů, v Libavském údolí policie zatkla zpěváka ukrajinské skupiny Sokira Peruna (Perunova sekyra) a koncert následně rozpustila.

„Kvůli provolávání rasistických hesel a pozdravů Sieg heil byl koncert v Libavském údolí kolem půlnoci rozpuštěn. Dohodli jsme se na tom s pořadateli a návštěvníci se během několika minut rozešli,“ uvedl pro Lidové noviny zástupce ředitele západočeské policie František Krákora.
Podle svědků se ze sálu ozýval pozdrav Sieg heil a skupina Sokira Peruna ve svých písních zpívala o „bílé vítězné síle“. Kvůli tomu byl také její zpěvák zadržen. Policie ho vyslechla, ale krátce nato byl znovu propuštěn. Podle Krákory „bílou vítěznou sílu“ s nikým nespojoval.
Naproti tomu koncert v Olomouci se obešel bez zásahu policie. Zhruba dvě stě účastníků se do hospody Na Pile začalo scházet již před šestou hodinou večerní. Policie na akci dohlížela zvenčí a návštěvníkům koncertu kontrolovala doklady. Až do třetí hodiny ranní nemusela zasahovat. „Monitorovali jsme dění po celou dobu a nemuseli jsme zasahovat. Po skončení akce se účastníci v klidu rozešli,“ řekla mluvčí olomoucké policie Marta Hanzlová.
V Olomouci vystupovala také jedna z nejtvrdších neonacistických skupin u nás, Imperium. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance se v textech této skupiny často objevují rasistické narážky a odkazy na Adolfa Hitlera. „Na koncertě byla zabedněná okna, ale televizi Nova se podařilo natočit lidi se zdviženou pravicí,“ řekl Cakl. Policie se podle něj měla také více zaměřit na polské příznivce hnutí Blood&Honour – mezinárodně nejznámější neonacistické organizace. „Za nošení oblečení s jejich jménem se dříve alespoň předvádělo,“ dodal Cakl.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál