Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Prezident Klaus možná ani neví, co řekl

Václav Klaus v rozhovoru pro MF Dnes řekl: „Masová migrace vznikla jako falešná ideologie, že je jakýsi nárok, obecné lidské právo potulovat se kdekoli po světě.“ A dále:
„…. Když někdo chce imigrovat, nech se přihlásí k asimilačnímu úmyslu. Nechť se chce stát občanem té země se vším všudy, co k tomu patří, místo toho, aby chtěl za každou cenu zůstat vším svým zakotvením příslušníkem země, kterou opustil.“

Není pochyb o tom, že masová migrace nevznikla jako ideologie, nýbrž jako touha po svobodě těch, kteří po ní toužili a kterou nenalézali ve své zemi. Tak to bylo od nepaměti a tak to dělali i Romové v naší zemi a dnes ještě v mnoha dalších zemích dělají, kde svoboda není.
Vzpomeňte na rok 1997 a kolik Romů zmizelo v Kanadě, Anglii i jinde. Tak to bylo i za komunistů, kdy spousta lidí byla přinucena pod hrozbou kriminálu nebo mizerného přežívání změnit zemi pro svůj život. Tak utíkali lidé do Ameriky, do Rumunska a všude vytvářeli komunity Čechů, zachovali si svůj jazyk, své zvyky, svoji kulturu. Uchovali něco, co je nesmírně cenného, zejména v cizím prostředí. Díky Bohu za to!
Jakoubek a jemu podobní, kteří prohlašují, že Romové neexistují jako národnost, mohou jásat. Podpořil je i pan prezident. Nu, díky za takovou podporu .
Není divu, že pan prezident má takový názor, který mu nemíním brát. Což mi nijak nebrání v tom, abych s ním nesouhlasil. Ovšem: „Jednota v různosti „ je přece jedno z hesel Evropské unie a to přece nelze akceptovat!

Karel Oswald

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál