Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Klaus děkuje extremistům

PRAHA Prezident Václav Klaus poděkoval ultranacionalistům z Národního sjednocení. Vedení této extremistické strany nedávno předalo prezidentské kanceláři prohlášení, ve kterém se zastalo Klause a jeho euroskeptických názorů. Klausův tajemník Ladislav Jakl jim za to prezidentovým jménem poslal na konci června děkovný dopis.

Jakl: Odpověděl bych i eurofanatikovi z ČSSD
Úředníci z Hradu označují dopis, na který jako první upozornilo Právo, jen za zdvořilostní poděkování. Někteří politici a politologové to ale považují za vážnou chybu. Prezident by totiž podle jejich názoru neměl s politickými extremisty vůbec komunikovat.
Podle Aleny Veliké z tiskového odboru Hradu Klaus přitom o dopisu i poděkování za něj určitě věděl. „Prezident čte všechny dopisy, takže i tento určitě četl. Odpovídá na ně buď sám, nebo na ně nechá odpovědět někoho ze svých spolupracovníků,“ potvrdila včera Veliká.
„Šlo o zdvořilou reakci na slušný dopis. Na slušný dopis bych odpověděl třeba i nějakému marxistickému eurofanatikovi ze sociální demokracie,“ brání se autor dopisu Jakl.
Premiér Jiří Paroubek se s takovým vysvětlením nespokojil a Hrad včera ostře zkritizoval. „Nedomnívám se, že by bylo vhodné, aby prezidentská kancelář s takovouto militantní ultrapravicovou organizací komunikovala,“ řekl ČTK Paroubek.
Politoložku Vladimíru Dvořákovou poděkování „šokovalo“. „Pokud to není administrativní chyba, je to problém. Může to totiž legitimovat názory extremistů,“ dodává Dvořáková. „Druhá věc je, že Klaus má s extrémní pravicí opravdu několik průniků-nacionalismus, ekonomický liberalismus a odpor proti multikulturalismu. Nechci ovšem samozřejmě tvrdit, že mají stejné názory,“ dodává Dvořáková. Podobný názor má i politolog Rudolf Kučera. Ten považuje poděkování za „bezprecedentní“ a za „něco, co se v normální demokracii vůbec stát nemůže“.
Nic než národ
„Národní sjednocení navazuje částečně na Vlasteneckou frontu, a vychází tedy z českého fašismu nebo neofašismu. Je to ovšem naředěno přítomností ultrakonzervativních a antievropských katolíků,“ popisuje politolog Jan Rataj ideologické kořeny Národního sjednocení.
Ultrapravicová strana stejného jména existovala u nás již ve třicátých letech. Dnešní národní sjednocení se na ni snaží navazovat a převzalo i její, dnes tak u skinheadů oblíbené, heslo –„Nic než národ“.
Národní sjednocení vychází z fašismu
Národní sjednocení (NSj) se snaží tvářit jako seriózní strana. Hlásá ale extrémní politické názory a na jeho akce chodí skinheadi. Jeho ideologie vychází z českého fašismu a ortodoxního katolictví. Jeho členové jednoznačně odmítají EU, svazky homosexuálů a feministky. Pokud by uspěli ve volbách, zavedli by trest smrti. Když Slovensko snížilo sociální dávky, NSj navrhlo, aby vojáci střežili hranice proti přílivu Romů.

(Lidové noviny, Václav Drchal)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál