Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Stále jsem považovaná za dlužníka

Anna Michlová (44)
Žiji tady tři roky. Než jsme se sem nastěhovali, bydleli jsme v bytě první kategorie. Manžel dostal práci, ale já jsem nemohla dlouho najít zaměstnání. Máme tři děti. Majitel domu nám řekl, že buď si do dvou měsíců byt koupíme za 220 tisíc, nebo se vystěhujeme a dostaneme byt stejné kategorie. Tolik peněz jsme pochopitelně neměli. Místo bytu první kategorie jsme dostali obyčejnou ruinu. I když nám řekli, že nás posílají do bytu první kategorie, který úklidová četa uklidila a je naprosto v pořádku. Vše se stalo strašně rychle před svátky a my jsme tam přijeli i s nábytkem. Najednou jsme zjistili, že stojíme uprostřed polorozpadlých místností s cihlami, cementem, uhlím a pískem. Později jsme se dověděli, že tam od roku 1991 nikdo nebydlel. Z posledních sil jsme sami dali všechno do pořádku, aby se tam dalo slušně bydlet.

Potom jsem přes známé sehnala zaměstnání a tím pádem jsme měli do domácnosti větší příjem. Jsem již deset let zaměstnána jako uklízečka u dráhy. Oba jsme pracovali, tak jsme si vzali půjčku na beton, stavební materiál a cihly, abychom byt zvelebili, abychom bydleli jako lidi. Když jsme vše zrekonstruovali, nastal další problém. V patře nad naším bytem bydleli Romové v půdním prostoru - rozebírali tam střechu, vykopli dveře, devastovali dům. A ti měli větší práva než my. Přes den jsme chodili s manželem do práce. O domácnost jsme se starali na střídačku. Oni se nám napojili na elektřinu, kde učinili dluh 26 tisíc korun, přestože jsme s manželem platili každý měsíc za elektřinu 1200 korun.
Nikdo to s námi vůbec neřešil, dokonce paní, která nám posléze přišla odpojit elektřinu, řekla, že o tom všem ví, že tato rodina udělala dluhy lidem už na více místech, a pokud je chceme udat, ať tak učiníme, ale že zaplatíme více za soudní poplatky než dělá dluh, který nám tato romská rodina způsobila. S manželem jsme spláceli velkou půjčku z rekonstrukce bytu, tak jsem neměla peníze na soudní výlohy. Půjčku už mám skoro splacenou, takže se to vše vyrovnává, ale stále jsem považována za dlužníka.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál