Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Fejeton opět prázdninový

Mám chalupu pod Králickým Sněžníkem a budoval jsem ji ještě za časů, kdy nebylo zrovna moc co dělat a materiál byl za babku. Je v takovém místě, že mne tam ani estébáci nemohli najít. Co nedokázali estébáci a policajti, dokázali Romové. Letos mě tu vyhmátli.

Najednou, kde se vzal tu se vzal, starý žigulík a v něm romská rodina: „Když jste ten romský poradce, tak nám pomožte! Sem Roma sam, Rom Romeha!“
„No dobrá, lačhes.“
Co se nestalo!
Bydleli v bytovkách už dobře 20 let. Ty patřily místní zemědělské firmě, která je v likvidaci. Správce konkurzní podstaty, který firmu likviduje, za poslední dva roky už jim dával nájemní smlouvy jen na dobu určitou, vždy jen na půl roku. Pak jim dům nabídl k odkoupení, každý byt za 25 000 Kč. Úplně za babku, řeknete. Jenže, ouha! Na sociálním odboru jim řekli: „Když si to koupíte, třeba i po tisícikorunových splátkách, sebereme vám sociální dávky!“
Chlapi, co tu dělali, už dávno ztratili práci, jeden podnik za druhým se položil. Je to zas ten chudý kraj, jako kdysi. Z něčeho se žít musí a tak bytovky nekoupili. Koupil je někdo jiný.
Nájemní smlouvy už nejsou platné, každý soud je vystěhuje, bůhví kam.
Osud zhruba 40 lidí zpečetěn!
Tak to u nás teď chodí všude. Tady stačila maličkost. Při prodeji mohl správce konkurzní podstaty vázat prodej domů s bytovkami břemenem a nový majitel se musel postarat o náhradní byty dříve než je vystěhuje. Takto nemusí vůbec nic, jenom je vystěhovat, nejlépe za asistence policie. Nové majitelky už vyhrožují.
Něco mi říká, že takový postup odporuje i zákonům této země. Uvidíme, jak se zachová soud, jestli k němu dojde.
Zamysleme se však nad postupem těch, kteří mohli neštěstí zabránit a neudělali to, ačkoliv to mají v popisu své práce. Určitě pracovnice na příslušném sociálním odboru mohla předpokládat, že ti lidé přijdou o bydlení a požádat o výjimku, pokud jde o sociální dávky. Zastupitelstvo obce koupi domů neodsouhlasilo, protože na to nebyly peníze. Po pravdě musím říci, že starostovi obce to vadí a hledá řešení. Světlá výjimka. Uvidíme, co se mu povede.
Můj Bože! Co to jsou za prázdniny, které nemají šťastnou perspektivu návratu do normálu. Nebo toto je už normál?

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál