|
|
Romskou píseň v Rožnově pod Radhoštěm zradila technika
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Jedenáctý ročník hudebního festivalu Romská píseň se konal třetí červencový týden v areálu Dřeveného městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V duchu motta „Svět patří dětem“ byl první den festivalu určen přehlídce dětských tanečních a hudebních souborů. Další den vystoupily profesionální skupiny
z Česka, Slovenska a Maďarska. Festival začal ve velkém stylu až druhý den. Na Rožnovském náměstí se sešli účinkující a v průvodu, v jehož čele byl kočár s premiérem Jiřím Paroubkem a ozdobený cikánský vůz, došli až do prostoru muzea.
„Jsem rád, že Vás tady mohu přivítat. Hudba je odjakživa součástí našich životů a boří překážky mezi národy,“ řekl na úvod předseda vlády Jiří Paroubek. „Je mi ctí, že mohu být tady,“ dodal Paroubek na závěr svého projevu a po hodině se nenápadně z muzea vypařil.
Na festivalu vystoupili opravdu kvalitní zpěváci a tanečníci. Úvod patřil košickému divadelnímu souboru Romathan, který své vystoupení začal romskou hymnou věnovanou mj. ministrovi kultury Pavlu Dostálovi, který v té době ještě bojoval se smrtí.
Stejně jako skupina Romathan
i další účinkující Miki Lakatoš
a jeho ansábl si vystačili pouze
s klasickými hudebními nástroji. Jejich hudba doprovázená úžasným zpěvem Rpui Briggitty nenechala nikoho v klidu.
Každý festival má svou stinnou stránku. V případě rožnovské přehlídky jím bylo jednoznačně špatné ozvučení. Neschopnost zvukaře nebo jeho aparatury vyladit zvuk na alespoň poslouchatelnou úroveň se plně projevila během vystoupení další skupiny s názvem Connection Josefa Feča, jež používala elektrické nástroje. Po nich vystoupila známá skupina Bengas, která na podzim vyjede na turné jako předskokan Gipsy Kings. Polovina jejich nástrojů nebyla slyšet vůbec, v případě druhém by bylo lepší kdyby je někdo ze zesilovače vypojil. Po několika námitkách adresovaných zvukaři, pak už Bengas nezbylo nic jiného než hořký úsměv a odhodlání vystupovat.
Ačkoliv jsou žánrové variace romské hudby většinou velmi zdařilé a populární, v Rožnově vynikla kvůli špatné akustice zejména hudba tradiční. Velkého aplausu se dostalo zejména formaci Kakavakere lavutara, které se podařilo zvednou diváky ze židlí. Po nich ještě vystoupil písničkář Gejza Horváth, Antonín Gondolán a Monika Rigo s cimbálovou muzikou primáše Rajta.
I přes nepříznivé počasí, poněkud trapné moderování Jarmily Balážové a Tomáše Grosse a špatný zvuk se rožnovský festival vydařil a zajisté získal romské hudbě a lidu nové příznivce.
Zuzana Labantová
Foto: autorka
|