Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

OSTRAVA – Knihovna města Ostravy chystá otevřít první bibliotéku v ČR zaměřenou na romské čtenáře. Pobočka Romaňi kereka (Romský kruh) má sloužit také k setkávání příslušníků různých komunit. Knihovna nabídne zejména literaturu o romské historii, kultuře, jazyku. Spolu s romskými poradci budou knihovníci ve speciálních programech podporovat čtení a počítačové znalosti u romských předškoláků a školáků.

PRAHA – Obžalování muži, kteří v říjnu 2002 napadli na tramvajové zastávce romského studenta Marka Poláka, se odvolali proti rozsudku Vrchního soudu v Praze z května 2005. Podle něj musí každý z nich zaplatit Polákovi 25 000 korun. Rodina Marka Poláka tento rozsudek kritizovala, protože ani jeden z útočníků včetně jediného zletilého, 19letého Jakuba Melničáka, nedostal podmíněný trest. Napadený byl při útoku povalen na zem a útočníci do něj kopali. Marek Polák následně utrpěl otřes mozku, tržnou ránu na hlavě a pohmožděniny na celém těle.

BERLÍN – V Porýní-Falci jako v první ze šestnácti spolkových zemí SRN přiznali 8000 tamních Romů právo národnostní menšiny. Přinese jim to praktické výhody: např. policie nebude moci nadále zmiňovat romský původ a měly by se také zmírnit mnohé negativní stereotypy spojené s Romy. Spolková vláda zatím o podobném uznání Romů neuvažuje. Argumentuje mj. tím, že nelze vymezit region, ve kterém Romové žijí. Většina ze 70 000 Romů žijících v Německu tak nadále spadá do kategorie národní skupina.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál