Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Chebští Romové zastoupeni v městské samosprávě

CHEB – Chebští Romové se konečně dočkali. Po několikaletém úsilí o své zastoupení v orgánech městské samosprávy jim bylo vyhověno. Radní na doporučení sociálního odboru městského úřadu odsouhlasili zřízení sedmičlenné komise, v níž budou také dva až tři zástupci Rady romských organizací v Chebu.

Na začátku srpna radní odložili rozhodnutí o definitivní podobě komise na 1. září. Nemohli se totiž dohodnout na vymezení působnosti. „Neshodli jsme se na tom, zda novou komisi určit jen pro záležitosti Romů, nebo zda se bude věnovat i jiným etnických či národnostním menšinám ve městě,“ řekl místostarosta Václav Jakl.
Město do komise kromě Romů přizvalo také odborníky z institucí, které se podílejí na řešení problémů romské menšiny. Patří k nim například ředitel chebského Úřadu práce. Z Romů se podle chebských organizací počítá s majitelem místní stavební firmy Václavem Červeňákem, bývalým romským poradcem okresního úřadu Tiborem Petíkem a s předsedou místního Romského sportovního klubu Janem Gáborem.
Zřízení komise vítají nejenom místní Romové. „V Chebu je romská komunita velmi početná a je rozumné, že vedení města chce její problémy řešit společně s Romy,“ řekl předseda Krajské rady Romů v Karlovarském kraji Ladislav Bílý.
Ačkoliv v Karlových Varech ani v Sokolově nemají Romové v zastupitelstvích, komisích nebo výborech své lidi, v krajském zastupitelství je výbor pro národnostní menšiny. V něm jsou kromě Romů zastoupeni také Vietnamci, Slováci a Němci. Na prvním zasedání letos v červnu se výbor vyslovil pro zlepšení vzájemného soužití v kraji a požádal zastupitelstvo o finanční prostředky k dosažení tohoto cíle.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál