Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   S Kumarem Vishwanathanem

o výsledcích soudu v Karviné Chtěla jsem se v této změti informací připomínajících komunistické agitky vyznat, a proto jsem se zeptala Kumara Vishwanathana, člověka, který nemá hoteliérské, natož populistické ambice. Kumar Vishwanathan je předsedou sdružení Vzájemné soužití v Ostravě a působí též jako člen Rady vlády ČR pro lidská práva.

Jak vnímáte dosavadní výsledek soudu v případě paní Tichánkové?
Paní Alena Tichánková i Vzájemné soužití jsou spokojeni s dosavadním vývojem soudu. Myslím, že je protistrana šokována, protože očekávala, že se bude jednat o běžné vystěhování Romů do pěti minut, kdy rodina končí na ulici. Je evidentní, že soudkyně Dagmar Málková neuvažuje pouze na úrovni majetkoprávní, ale i na úrovni veřejnoprávní. Potvrdil se náš argument, že se jedná o veřejnoprávní záležitost, která má ve společnosti oproti soukromým firmám jiné postavení. Dne 5. srpna vyšlo v MF Dnes vyjádření bohumínského starosty, v němž dost pohrdlivě hovoří o průběhu soudu. Vyjádřil se ve smyslu, že horko působilo nepříznivě na paní soudkyni: „Tento výrok soudu nelze přičíst ničemu jinému, než vlivu velmi teplého počasí na paní soudkyni.“

Co je argumentem města Bohumín, jímž zastupitelstvo objasňuje své počínání?
Když obec kupovala objekt hotelového domu, údajně to bylo s tím, že v něm nikdo nebude bydlet. Fakt je, že v něm lidé bydlí. Pan starosta neustále opakuje, že město koupilo prázdný objekt. Při tom jde o objekt s lidmi. Paní soudkyně si vyžádala jasné stanovisko zastupitelstva města. Myslím si, že je správné, že tak učinila, protože se nejedná o čistě obchodní transakci. Starosta stále argumentuje, že je porušováno právo hoteliérů a město Bohumín se cítí být v této kauze v pozici hoteliéra. Ptá se, co může dělat hoteliér, když se každý z hostů rozhodne zůstat a odmítne odejít. Naše stanovisko je, že obec není hoteliér, ale veřejnoprávní subjekt. Obec nemůže tento problém vidět jako poskytovatel hotelových služeb, obec má jiné postavení. Problém je v tom, že pan starosta dosud bohužel jedná spíše jako hoteliér.

Znamená to, že paní Tichánková i ostatní lidé z hotelového domu mohou prozatím zůstat?
Stále platí předběžné opatření, které je však dvousečné. Soud v Karviné vydal předběžné opatření – rodiny mohou zůstat, ale jelikož se město Bohumín odvolalo, je neprávoplatné, na druhé straně ale vykonavatelné. Předběžné opatření však umožňuje lidem zůstat v objektu do té doby, dokud nepadne konečný verdikt soudu.

Kdy by měl proběhnout další soud?
Soud byl odročen na neurčito. Podle soudkyně by mohl proběhnout do konce září, tedy až po zasedání zastupitelstva města Bohumín, z něhož vzejde stanovisko. Jak jsem se již zmínil, soudkyně si vyžádala jasné stanovisko města k celé záležitosti ohledně hotelového domu.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál