Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Liberecké prázdniny ve znamení romské historie a putování

Již popáté se pro liberecké romské děti konal pobytový tábor, který připravilo Liberecké romské sdružení za přispění ministerstva školství a Magistrátu města Liberec. Padesát dětí se tak dostalo do velmi hezkého prostředí rekreačního střediska Zátiší na Českolipsku.
Počasí dětem moc nepřálo, a tak přišly vhod chatičky, ve kterých byly ubytovány. Ani deštivé počasí nepřekazilo žádnou hru, kterou pro ně připravili táboroví vedoucí – terénní sociální pracovníci magistrátu a Libereckého romského sdružení.

Celotáborová hra byla tematicky zaměřena na romskou historii a putování Romů z Indie až do Evropy. Každý den byl ve znamení jiného státu, kterým Romové v průběhu staletí prošli. Například v prvních dvou dnech věnovaných Indii se malí táborníci dozvěděli, že Romové byli jejími původními obyvateli, a také si vyzkoušeli, jaké to je nosit na hlavách v nádobách vodu. Po Indii byla na řadě Perská říše a Byzantská, na konec Uhery a Česko. K tomu patřila například i vlajka příslušného státu a informace o něm. V průběhu pobytu si děti vyzkoušely pletení košíků, hledaly poklad byzantských kupců, vyráběly masky a nechyběla ani sportovní olympiáda.
Jako zpestření vyzvali pracovníci magistrátu a krajského úřadu účastníky tábora k fotbalovému utkání, které pro ně ovšem skončilo drtivou porážkou. Děti měly také možnost neformálně si popovídat s libereckým streetworkerem o drogách a jejich škodlivých účincích.
Na závěr se uskutečnil den otevřených dveří, spojený s vyhlášením vítězů jednotlivých soutěží i celotáborové hry (vyhrálo ji družstvo těch nejmladších). Posezení se zúčastnili i rodiče, děti si pro ně připravily různá vystoupení a večer pak všichni poseděli u táborového ohně.

Text a foto Miroslav Kotlár

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál