Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Noc flamenka na Špilberku

BRNO – Na nádvoří hradu Špilberk byl 7. srpna zahájen již XIV. mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno 2005. Během slavnostního večera Noc flamenka představila hudební formace Javier Conde y Grupo zaplněnému hledišti andaluské flamenco. Zazněly sólové skladby mladého kytarového génia Javiera Condeho i společné skladby v doprovodu José Condeho a Juana Morena. Jímavý zpěv Zairy Goméz dal vyniknout vášni i smutku, nedílné součásti tohoto hudebního žánru. Ohnivý tanec předvedla Carmen Osado. Jako host vystoupil a tanečnici doprovodil Rafael Andia.

Počátky flamenka se datují od 18. století. Po delším období vzájemného ovlivňování se původní andaluský folklor spojil s folklorem jihošpanělských Cikánů (gitanos), kteří se objevili na území Španělska již v 15. století. Toto kulturní skloubení dalo vzniknout hudební formě, jež se svou podobou blížila dnešnímu flamenku. Mnoho kultur ovlivnilo flamenco: arabská, křesťanská i židovská. Kultura, které se však podařilo všechny zmíněné elementy propojit a zároveň zakomponovat svůj díl tak, že vzniklo nové a svébytné umění, byla kultura cikánská. Velká většina interpretů flamenka jsou právě gitanos, i když vždy existovali prvotřídní umělci necikánského původu (payos).
Přestože bylo umění flamenka od svého vzniku především životním stylem a provozovalo se spíš doma pro velmi úzký okruh lidí, polovina 19. století přinesla vzestup jeho popularity. Zlatý věk flamenka, který charakterizovala jeho komerční produkce v tzv. cafés de cante (nebo cafés cantantes), trval přibližně do začátku 20. století. Došlo k jeho zpřístupnění širšímu publiku, zároveň se přizpůsobovalo vkusu širokého publika. Tradiční čisté, pravé flamenco (flamenco puro) bylo následně zatlačeno do ústraní. Přes hluboký úpadek na počátku 20. století flamenco zažívá umělecký vzestup od 50. let až do současnosti. Významnými představiteli tohoto hudebního žánru jsou kupříkladu Paco de Lucía, Joaquín Cortés, José Mercé, Maria Jimenez či Javier Conde.

Javier Conde Santos se narodil 25. prosince 1988 ve španělském městě Cáceres. První výuku hry na kytaru absolvoval od čtyř let u svého otce José Antonio Condeho, uznávaného profesionálního hráče flamenka a u mistra Andrea Batisty. V osmi letech poprvé úspěšně vystoupil před publikem a od té doby začal vystupovat s hudebníky takových jmen, jako jsou Manolo Sanlúcar, Victor Monge Serranito, Enrique de Melchor, Lebrijano, José Mercé a další. Ve velmi mladém věku získal první ceny v mnoha soutěžích: Deputation of Jerez (2003); Atheneum of Córdoba (2002); Paco de Lucerna (2002) a v dalších. Na základě svého umění a úspěchů začal být nazýván hudebními kritiky, novináři a hudebníky ve Španělsku i v zahraničí zázračným dítětem flamenka.

(převzato z informační brožury vydané k festivalu)
Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál