Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Policie opět nezasáhla proti neonacistům

KŘTĚTICE – Více než 500 příznivců hnutí skinheads se sešlo 18. září na největším letošním koncertě neonacistických skupin v Křtěticích na Strakonicku. Ačkoliv ochránci lidských práv a jiní očití svědci potvrdili, že účastníci koncertu hajlovali, vykřikovali rasistická hesla a provolávali jméno někdejšího nacistického pohlavára Rudolfa Hesse, policie pouze přihlížela.

„Nechápu proč nezasáhli. Ze sálu se zřetelně ozývalo hajlování a jméno Rudolfa Hesse,“ uvedl Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance. „Navíc akci na pozvánce zaštítila mezinárodní organizace Blood & Honour, která patří k nejtvrdší frakci neonacistického hnutí na světě.“
Podle mluvčího jihočeské policie Dušana Klíchy nebyl k zásahu důvod. Policie dokonce ani nezareagovala, když jeden z účastníků napadl přihlížejícího novináře. „Venku ani uvnitř se nic nedělo,“ uvedl Klícha.
I když byla na místě také stovka těžkooděnců, ministr vnitra František Bublan poté řekl, že policie nebyla dostatečně vybavená: „Akci jsme podcenili. Bylo tam málo lidí a selhala i spolupráce s tajnou službou.“
Zatímco během koncertu policie nezatkla žádného z účastníků, následující týden obvinila a začala stíhat neznámého pachatele. Opozice a někteří vládní poslanci se mezitím pustili do kritiky policejního postupu. Také premiér Jiří Paroubek požádal ministra vnitra o objasnění, proč policie i přes množství důkazů během koncertu nezasáhla. Kvůli těmto pochybnostem o postupu policie vytvořilo policejní prezidium kontrolní skupinu, která akci prošetřila.
Policejní prezident Vladislav Husák potrestal snížením hodnosti o jeden stupeň na dobu jednoho roku dva vysoké policejní důstojníky jihočeské policie. Za liknavý postup při koncertu neonacistických kapel 17. září si to vysloužili náměstek jihočeského policejního ředitele Jan Bouchal a velitel zásahu a zástupce ředitele strakonické policie Vojtěch Chum. Proti rozhodnutí si mohou ještě oba policisté podat stížnost.
V České republice se letos konalo nejméně sedm koncertů neonacistických skupin. Policie ovšem zasáhla pouze dvakrát. Zbylé koncerty již tradičně „monitorovala“.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál