Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Letos rekordní počet nemocných žloutenkou

Jedenaosmdesát lidí zatím letos onemocnělo na Ústecku žloutenkou typu A, které se také říká nemoc špinavých rukou. Takový počet hygienici nepamatují: v minulých letech evidovali totiž jen jednotlivé případy onemocnění.

Ředitel krajské hygienické stanice (KHS) Josef Trmal v prohlášení pro tisk uvedl, že postiženy byly především sociálně slabé rodiny na Litoměřicku a Chomutovsku. „Jedenaosmdesát nakažených lidí je v porovnání s jinými lety opravdu hodně. Vysoké číslo jde na vrub snižující se úrovni osobní hygieny sociálně slabých obyvatel kraje.“ Podle Trmala je choroba částečně zavlečená z rizikových zahraničních oblastí, částečně se na Ústecko dostává migrací sociálně slabých obyvatel.
Nemoc podle něj nepravidelně cirkuluje ve skupinách sociálně slabých lidí, nakazí se hlavně děti, které se nikdy v mládí s nemocí nesetkaly a nemají vůči ní protilátky. „Nejvíc nakažených dětí je ve věku do devíti let, a to šestašedesát procent,“ poznamenal.
Přitom k ochraně před touto nemocí stačí málo: pravidelně si umývat ruce. Mikroskopické částečky nemoci se nachází ve stolici, a když si pak člověk neumyje ruce, sahá na potraviny a vir se dostane do úst, onemocní.
Nejpostiženějším místem byl Straškov-Vodochody na Litoměřicku, kde se koncem června nakazilo 31 Romů, hlavně malých dětí. Hygienici tam nařídili plošné očkování, vakcínu dostalo skoro dvě stě školáků. Romové přiznávali, že epidemie pochází od nich, může za to ale prý obecní úřad, protože je nastěhoval do bývalého vepřína, ale nezajistil jim sprchy. Starosta obce tenkrát jejich výtky odmítl a vzkázal jim, že žloutenka je nemoc špinavých rukou, nikoli chybějících sprch.
Zdá se, že největší epidemie od katastrofálních záplav v roce 1997 postihne Bruntál. Zastavit příval nemocných mohou jen přísná hygienická opatření.
Epidemie žloutenky typu A se valí tamní romskou kolonií na Dlouhé ulici. Na infekčním oddělení opavské nemocnice leželo v době uzávěrky RH s touto vysoce nakažlivou nemocí třináct dětí a dva dospělí, další případ zatím není potvrzený. Hygienici ale předpokládají zvýšení počtu nemocných, proto hlavní hygienik už vyhlásil mimořádné plošné očkování.
(av)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál