|
Vsetínští Romové souhlasí s přestěhováním
VSETÍN – O krok vpřed se posunula kauza vsetínských Romů. Před půl rokem pohrozila tamní radnice jim a dalším nájemníkům vystěhováním z pavlačového domu a na neplatiče podala žalobu. Lidem, kteří řádně platili nájem, nabídl městský úřad náhradní sociální byty v okrajové lokalitě Poschla. Obyvatelé to ale považovali za segregaci a proti rozhodnutí se ohradili peticí. Nyní někteří z nich s přestěhováním souhlasí.
Podle starosty Jiřího Čunka stál za změnou názoru především tvrdý postup radnice: „Kvůli neplacení nájemného jsme na mnoho nájemníků podali soudní žalobu, s níž jsme u soudu uspěli. Nyní jim hrozí vystěhování na ulici,
a proto jim najednou nevadí, že by měli bydlet pohromadě a na okraji města.“
Do náhradního bydliště na periferii města by se tak v nejbližší době mělo přestěhovat zhruba šedesát rodin. Ze svých původních bytů musejí odejít kvůli dezolátnímu stavu budovy, jejíž eventuální rekonstrukce by prý byla příliš nákladná. Podle radních navíc nájemníci svým chováním obtěžovali pacienty a zaměstnance nedaleké polikliniky.
Při přidělování nových bytů přihlédnou zastupitelé kromě placení nájemného také k jiným faktorům. Budou se například zajímat, zda žadatelé plní své občanské povinnosti, jsou bezúhonní
a dobře vychovávají děti. Kdo tato kritéria nesplní, bude si muset zajistit vlastní bydlení. Podle starosty Čunky jsou takovéto podmínky nezbytné. „Mezi touto skupinou obyvatel se projevuje vysoká kriminalita mládeže. Stávající legislativa neumožňuje potrestat nezletilé osoby a rodiče malých kriminálníků toho zneužívají,“ upřesnil. Dodal, že město hodlá pomáhat sociálně slabým, ale ne těm, kteří vytvářejí napětí.
Ačkoliv se na první pohled zdá, že se nepříznivá situace vsetínských Romů vyřešila, odborníci nepovažují takový výsledek za nejlepší. Obávají se především společného soužití na okraji města, kde by podle nich mohla vzniknout ghetta se všemi svými negativními aspekty (kriminalita, záškoláctví, problémy s drogami). Podle starosty ale není jiná možnost, jak situaci vyřešit. „My jsme problém s Romy nevytvořili, ale musíme jej za naše peníze řešit. Když nám vláda udílí rady, měla by nám na to také dát peníze. Každá jiná varianta bude totiž mnohonásobně dražší,“ namítá.
Zuzana Labantová
|