Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nemocnice se musí omluvit za sterilizaci

OSTRAVA – Ostravský krajský soud rozhodl v prvním případu sterilizací romských žen. Dal za pravdu čtyřiadvacetileté Heleně Ferenčíkové a nařídil vedení Vítkovické nemocnice v Ostravě, aby se jí omluvila za nevyžádanou sterilizaci. Navrhované odškodné milion korun však Ferenčíková nedostane. Podle soudkyně je nárok na finanční kompenzaci promlčený.

Helena Ferenčíková podstoupila sterilizaci v roce 2001 po druhém porodu císařským řezem. Podle soudkyně však nebyla o zákroku dostatečně poučená, nemohla dát ke sterilizaci kvalifikovaný souhlas, a proto má nárok na omluvu. Až nabude rozsudek právní moci, bude muset ředitel nemocnice poslat Ferenčíkové dopis s tímto zněním: „Omlouváme se vám, že jsme vám provedli sterilizaci, aniž bychom vás poučili a nechali poradit s manželem.“
První oficiální oběť nucených sterilizací je s rozsudkem spokojená. „Jsem moc ráda, že to takhle dopadlo. Ukázalo se, že neměli právo se mnou takovým způsobem zacházet. Takových, jako jsem já, je určitě víc,“ řekla po soudu Ferenčíková, přestože si ponechala lhůtu na odvolání kvůli zamítnutí finančního odškodnění.
O odvolání uvažují také právní zástupci nemocnice. Lékaři podle nich postupovali v zájmu zachování zdraví pacientky, které hrozily vážné komplikace, protože již podruhé porodila císařským řezem. „Její děloha byla natolik ztenčená, že hrozilo, že by při dalším těhotenství praskla,“ řekla mluvčí nemocnice Simona Součková.
Také několik dalších žen podalo na zdravotnická zařízení podobné žaloby. Mnohé z nich se obrátily i na ochránce veřejných práv Otakara Motejla. Jenom během první poloviny letošního roku mu napsalo 80 žen. Motejl už ale dříve řekl, že nepovažuje sterilizace Romek za programovou záležitost. Docházelo k nim v průběhu třiceti let a v poměru k celkovému počtu sterilizací je jejich počet nízký.
S tím ale nesouhlasí zástupci organizace Liga lidských práv, kteří tento jev již delší dobu sledují. Během komunistického režimu byla podle nich sterilizace organizovaná. „Romky k tomu byly finančně motivovány. Částky se lišily místo od místa, ale v některých případech na Slovensku dosahovaly i několika tisíc korun,“ řekl právník Ligy Jiří Kopal.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál