|
Očkování proti klíšťatům
Při návštěvě lesa na člověka číhá nejedno nebezpečí. Jedním z mnoha jsou klíšťata, žijící převážně v listnatých a smíšených lesích, na prosluněných lesních cestách a mýtinách s vyšší trávou. Jejich doba začíná časně zjara a trvá do pozdního podzimu.
Nenapitá klíšťata mají černou až světle načervenalou barvu. Jestliže při odstraňování zůstane hlavička v kůži, může vyvolat zánět. Klíště dokáže čekat celé měsíce než najde svého hostitele, bez potravy vydrží žít až 1,5 roku.
Ústní ústrojí klíštěte tvoří hypostom, obklopený dvěma čelistními makadly, kterými klíště saje krev. Ihned po zakousnutí pouští do rány směs látek, které tiší bolest a zároveň brání srážení krve, působí rozšíření cévy a oslabují imunitní schopnost těla. Zpětné háčky ztěžují jeho odstranění.
U nás se nejčastěji vyskytuje klíště obecné přenášející klíšťovou encefalitidu (zánět mozkových blan) a lymskou boreliózu.
Lymská borelióza
Inkubační doba boreliózy je 3-14 dní. U 30-50 % infikovaných osob se objeví v místě kousnutí červená skvrna, která může měnit velikost i polohu. Mohou se projevit bolesti hlavy a končetin, nevolnost. Po několika dnech nebo týdnech skvrna zmizí a napadený člověk se cítí být zdráv. Druhá fáze onemocnění se projevuje bolestmi kloubů a svalů. Někdy se může objevit i zánět mozkových blan či ochrnutí. Asi po dvou letech přichází třetí a poslední stádium nemoci: chronické záněty kloubů a mozkových blan, často spojených s nervovými a psychickými potížemi. V první fázi lze bakterie do 14 dní zlikvidovat antibiotiky.
Při ochraně proti nemocem přenášeným klíšťaty je nejdůležitější prevence, která spočívá:
1. v pasivní ochraně
Jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa, měli bychom mít vysokou obuv, světlý oděv (snadněji klíště uvidíme) s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi zastrčenými do ponožek, vhodné jsou repelenty. Doma se převlékneme, oděv vytřepeme a celé tělo dobře prohlédneme.
2. v rychlém a správném odstranění přisátého klíštěte
Postižené místo je třeba nejprve dezinfikovat. Klíště uchopíme pinzetou u hlavičky (nikoli u zadečku – obsah střev by se dostal do ranky i s borreliemi) a kýváním do stran je uvolníme. Nikdy je nemačkáme a nepoléváme olejem (usmrcené klíště uvolňuje ze střevního obsahu bakterie do krve člověka).
Klíšťová encefalitida
Nemoc přenáší klíště ve všech svých vývojových formách. Onemocnění má dvě stadia. První se projeví jako chřipkovité onemocnění s teplotou, nejčastěji za 7 až 14 dní od přisátí. Po několika dnech přechodné úlevy následuje druhé stadium (prudké bolesti hlavy, horečka, zvracení, kolapsy, poruchy paměti a spánku). Zvláštní léky neexistují. Léčba vyžaduje absolutní klid na lůžku, infekce pak odezní většinou sama. Kriticky nebezpečné je „přecházení“ chřipkových příznaků v první fázi (může vést k celoživotní invaliditě).
Proti klíšťové encefalitidě se lze chránit očkováním (u praktického lékaře, na okresní či krajské hygienické stanici), které sestává ze tří dávek. Jedna stojí asi 400 Kč, většina zdravotních pojišťoven hradí tu poslední. S očkováním je vhodné začít v zimním období.
Zpracoval -av- podle http://home.tiscali.cz/ca858921/klistata.html
|