Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vražda spáchaná neonacisty mobilizovala Slováky

BRATISLAVA – Slovenskou společností otřásla vražda jednadvacetiletého studenta Daniela Tupého, která se odehrála na začátku listopadu. Z jejího spáchání jsou podezřelí místní neonacisté. Občanské sdružení Lidé proti rasismu na protest proti tomuto činu uspořádalo svíčkový pochod, kterého se v Bratislavě zúčastnilo na pět tisíc lidí, včetně řady známých osobností.

Podle různých spekulací byl student filosofické fakulty napaden zejména kvůli svým dlouhým vlasům, jelikož nepatřil k žádné minoritě a ani k nějakému levicovému hnutí. Skupina mužů napadla Tupého a jeho sedm kamarádů na Tyršově náměstí okolo desáté večer. Útočníci je pobodali noži, bili je a kopali do nich. Pět mladíků bylo zraněno, Tupý zemřel ještě před převozem do nemocnice.
Jako reakce na tuto vraždu byl také na bratislavském Hodžově náměstí uspořádán happening, na kterém řečníci vyzývali veřejnost, aby neakceptovala projevy rasismu, neonacismu a nesnášenlivosti. Na tribuně vystoupili také umělci, městští radní, lidé z nevládních organizací, zástupci akademické obce a rodiče, jejichž děti byly v minulosti také napadeni neonacisty. Ačkoliv se o vraždě a xenofobii mluvilo i při zasedání parlamentu, žádný z politiků se setkání nezúčastnil.
Účastníci také poslali otevřený dopis ministru vnitra Vladimíru Palkovi: „Vyzýváme zodpovědné ministerstvo vnitra a policejní sbor, ministerstvo spravedlnosti a slovenské soudce, přestaňte ochraňovat neonacisty, buďte důslední, potrestejte je podle zákonů této země,“ přečetl pasáž z dopisu předseda sdružení Lidé proti rasismu Daniel Milo.
Za informace vedoucí k dopadení vraha bylo vypsáno také několik finančních odměn. Sto tisíc nabídli rodiče oběti, stejné částky uvolnil také deník Nový čas a televize Joj a Markíza.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál