|
Pokračuje spor o povahu romského tábora v Letech u Písku
PRAHA – Bývalý zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl se obrátí na Nejvyšší státní zastupitelství se žádostí, aby prověřilo postup policie ve sporu o povahu romského tábora v Letech u Písku. Reaguje tak na oznámení policie, která odmítla stíhat europoslance Miroslava Ransdorfa (KSČM) za jeho výrok o táboru v Letech.
Ransdorf se podle Uhla, který na něj podal v květnu trestní oznámení, provinil svou argumentací proti usnesení Evropského parlamentu o Romech, v němž byla ČR vyzvána, aby zrušila vepřín v místech tábora. Tehdy řekl: „Jako historik vím, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl.“
Při své argumentaci proti Ransdorfovým slovům se Uhl opíral
o zákon, podle kterého je veřejné popírání nebo zpochybňování nacistické a komunistické genocidy potrestáno vězením na šest měsíců až tři roky. Podle policie však komunistický europoslanec tento zákon neporušil, protože v odborném posudku, který si nechala policie vypracovat, se říká, Lety nebyly koncentračním táborem v tom slova smyslu, v jakém ho chápeme.
Uhl v reakci uvedl, že si policie namísto odborného stanoviska měla vyžádat znalecký posudek. O autorovi onoho stanoviska navíc řekl: „Nevím, jestli to byl člověk, který byl komunista, nebo ne, mně to je jedno. Ale obávám se, že patří
k okruhu těch historiků, kteří chtějí zatloukat, tak jako se za-tloukalo 40 let, plnou účast protektorátních orgánů na té věci (dění
v Letech).“
Zuzana Labantová
|