Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Komentář - Pozor na kapsáře?

Městskou hromadnou dopravu využívám každodenně, a protože má cesta do práce trvá v Brně déle než půl hodiny, čas od času si všimnu reklamních letáků vyvěšených v dopravních prostředcích. Zaujal mne leták upozorňující v češtině, němčině a angličtině na nebezpečí kapesních krádeží. Zpočátku jsem si říkala, že je to jistě dobrý způsob informování veřejnosti o jevu, který je před Vánocemi obzvlášť častý. Avšak ve chvíli, kdy jsem si všimla ilu-strační fotografie doprovázející trojjazyčný text, začala jsem přemýšlet o účinnosti podobné kampaně.

Fotografie zobrazuje ženu, která vytahuje peněženku ze zadní kapsy kalhot, jejichž majitelem je evidentně muž. Už tento fakt by mohl popudit zastánce feminismu. Podobných komentářů se vyvaruji – i přesto se nabízí otázka, proč nebyl zvolen jiný způsob zobrazení tohoto společenského nešvaru. Pokud si totiž fotografii blíže prohlídnete, ženino oblečení poněkud nápadně připomíná barevné sukně, jež často nosí olašské Romky.
Nejsem si jistá, zda je takovéto vyobrazení v pořádku. Je sice pravda, že jsou známé případy krádeží spáchaných olašskými Romy; rovněž by bylo možné namítnout, že zdánlivá podobnost oblečení je čistě náhodná. Jistě lze však pro příště zvolit neutrální, popřípadě méně konfliktní (chtělo by se říct i méně diskriminační) formu upoutávky na kampaň, za níž stojí dobrá myšlenka.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál