Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Fair Trade: první rok

PRAHA – Oslava prvního výročí uvedení ideji a výrobků Fair Trade do České republiky se konala první prosincový den v pražském klubu Roxy. Zástupci Společnosti pro Fair Trade, Ekumenické akademie Praha a společnosti Jeden svět, tedy organizací zabývajících se Fair Tradem u nás, se sešli ke zhodnocení uplynulého roku. Pro veřejnost připravili výstavu, ochutnávku a prodej výrobků, přednášku a panelovou diskusi.

Hlavním principem Fair Trade, neboli spravedlivého obchodu, je obchodní partnerství, jehož cílem je zlepšení podmínek dosud vyloučených a znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Tito zemědělci pak pracují v lepších podmínkách s ohledem na ochranu životního prostředí a za odpovídající odměnu. Proto jsou také Fair Trade výrobky většinou dražší. Nejčastější mezi ně patří káva, čaj, sladkosti, kakao, banány a řemeslné výrobky. „Mnoho lidí mně říká, že si nemohou dovolit kupovat například Fair Trade kávu, protože to je příliš drahý luxus,“ řekl Jiří Silný z Ekumenické akademie. „Musíme si ale uvědomit, že káva se v Evropě nepěstuje, a tak je její každodenní pití luxusem samo o sobě.“
Během diskuse nastínili zástupci společností dosavadní vývoj spravedlivého obchodu u nás. Přestože má své těžké začátky za sebou, stále je ještě povědomí o něm nízké a možnosti nákupu výrobků nevelké. „Původně jsme chtěli pouze o Fair Trade přednášet a naše činnost byla zaměřená především na vzdělávání,“ řekla Šárka Špačková ze Společnosti pro Fair Trade. „Lidé si však chtěli zboží zakoupit, tak jsme se museli začít věnovat také obchodu.“
Společnost v současnosti zaštiťuje brněnský obchůdek Na zemi. Spoluúčast velkých obchodních řetězců na prodeji výrobků je jednou z kontroverzí týkajících se Fair Trade. Kupující by měl totiž spolu s výrobkem získat informace, jak výrobek vznikal nebo jaké jsou osudy jeho producentů. Ve velkých supermarketech však není na podávání takovýchto informací čas. Jiní zase kritizují Fair Trade za popírání zákonů volného trhu. Ať jsou tyto výtky opodstatněné či ne, faktem je, že farmáři spolupracující na výrobě férového zboží, jsou za svou tvrdou práci placeni lépe než při práci pro „neférového“ výrobce.

(zl)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál