Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Arcibiskup píše českému premiérovi

Redakce Romano hangos obdržela otevřený dopis, který premiéru Jiřímu Paroubkovi adresoval v souvislosti s bývalým koncentračním táborem v Letech u Písku arcibiskup pražský a českých zemí, metropolitní správce Kryštof.
„Dění okolo bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku podtrhuje nezbytnost odstranit velkovýkrmnu vepřů, kde za druhé světové války trpěli a umírali nevinní lidé. Místo piety zde připomíná jen samotné pohřebiště s památníkem i námi posvěceným Kristovým sv. Křížem. Uvědomuji si složitost tohoto úkolu a to především z hledisek ekonomických i společenských. Nicméně mnohem výše nad nimi stojí hlediska lidská, etická a duchovní.

Velice dobře vím, že Váš postoj k tomuto ožehavému problému byl od počátku zcela jasný a nekompromisní. Proto mne Vaše moudré rozhodnutí, pane premiére, zajistit finanční prostředky na přemístění farmy v Letech, které se uskuteční do konce tohoto volebního období, nikterak nepřekvapilo. Je zapotřebí si také uvědomit, že tímto jste učinil historický krok, k němuž Vaši předchůdci zřejmě neměli dostatek odvahy. Zprávu o tomto Vašem rozhodnutí jsem přijal s velikou radostí v srdci a pevně doufám, že tento dopis je jen jeden z mnoha, který toto rozhodnutí oceňuje.“
V závěru arcibiskup Kryštof uvádí, že tento dopis je projevem jeho úcty a poděkování za správný, moudrý a spravedlivý postoj. „Tento postoj nevnímám jen jako politický, ale především jako zcela lidský,“ uzavírá svůj list.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál