|
Anketa
Požádala jsem několik žen, které se účastnily na konferenci workshopu vzdělávání, aby mi odpověděly na pár otázek.
1. Vzdělání, současné zaměstnání
2. S jakými problémy se podle ní potýkají romské ženy?
3. Přinesla vám něco tato konference? Pokud ano, co?
Lubomíra Oláhová
1. Mám dvě dospělé dcery a jsem již babičkou. Přijela jsem z Olomouce.
V současné době jsem nezaměstnaná a o práci asi jen tak nezavadím: po telefonu mi slíbí, že mě zaměstnají, ale jak se tam ukážu, místo je jako zázrakem obsazené. Dálkově jsem vystudovala Evangelickou akademii v Praze, obor sociální práce. Nabyla jsem dojmu, že v dnešní společnosti je vzdělaný Rom nežádoucí. Je to pouze můj názor. Mám ho díky tomu, že jsem byla již tolikrát odmítnutá, i když jsem žádala o jakoukoliv práci.
2. Žena se dnes potýká s tím, že má velice těžké podmínky k tomu, aby mohla vést úspěšný život. I když je vzdělaná, společnost není schopná vytvořit jí podmínky k zaměstnání. Tento problém se ale netýká jenom romských žen. Více žen je u nás dnes diskriminovaných a nemusí být Romky. Například mladé ženy s dětmi mají minimální šanci sehnat si místo.
3. Určitě. Tento počin je pro naše ženy nesmírně důležitý. Žena je
v rodině tím krkem, který otáčí hlavou. Jsou zde ženy z různých prostředí, v místě svého bydliště mohou udělat hodně práce. Věřím, že tato konference k tomu ženy přímo vybízí.
Eva Ridajová
1. Mám tři děti, dvě dospělé, jednu skoro dospělou, jsem už babičkou. Žiji v Chomutově.
Vystudovala jsem dálkově Evangelickou akademii v Praze, pracuji jako pedagogická asistentka.
2. Velká nevzdělanost.
3. Důležité je, že jsme si mohly vyměnit zkušenosti a získaly informace, které pak můžeme předávat dál.
Miroslava Kokyová
1. Mám dvě dospělé děti, jsem už babičkou, pocházím z OstravyVítkovic
Dodělávám si středoškolské vzdělání, obor sociální práce v OstravěPorubě. Pracuji jako sociální asistentka ve Vítkovicích.
2. Znám problém romských žen, protože jsem jedna z nich. Problémy jsou myslím stejné jako u žen v majoritní společnosti.
3. Tady na této konferenci jsem se dozvěděla, že romská žena je jiná než žena z majority. Myslím si, že je to diskutabilní: i ženy z majority jsou sociálně potřebné a jsou na úřadu práce stejně jako romské ženy. Vím, že romské ženy mají velké problémy existenční, se svými dětmi, ale tyto problémy mají i ženy z majority. Mrzí mě, že se tady vyřazujeme. Já to tak necítím. Nechci, aby mě někdo vyřazoval ze společnosti. Spíš mě to uráží.
Připravila Daniela Cincibusová
|