Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Co nám přišlo elektronickou poštou

Milan Grulich, Zlín Vážení Romové! Emigrovat do Anglie, prohlašovat, že v České republice je nezaměstnanost, diskriminace a rasismus, když sami máte na svědomí nejvíce kriminality, 90 procent z vás nikdy dělat nebude a žijete ve svých obydlích jako zvířata, jděte do prdele a nedělejte nám ostudu ve světě.

Pane Grulichu, vidíte jen povrch ledovce, co je pod vodou nevidíte a tam je téměř vše. Mluvíte-li však o kriminalitě, pak mi řekněte, jak se vám líbí tunelování bank a kampeliček, jak se vám líbí televizní mág Železný a jiní darebáci, co vytunelovali státní rozpočet neskonale mnohonásobněji než Romové. Tito lidé zatíží vaši kapsu jako daňového poplatníka, jímž doufám jste, mnohem více než Romové a jejich kriminalita. To samozřejmě neomlouvám, ale je to směšné ve srovnání s darebáky světového kalibru. Tak jen trochu uvažujte a hned je vše jiné a nebuďte naježen jen na to, co je vidět, ale dělejte si také trochu nějaké analýzy.
S pozdravem Ing. Karel Holomek, taky Cikán

Ing. Jan Hrdinka, Vsetín
Vážení romští přátelé! To, co si nyní dovolili vaši občané z Ostravy, přesahuje všechny meze. Jako už po několikáté hromadně emigrovali do Anglie a jako důvod uvedli, že u nás v České republice je velká nezaměstnanost a rasová diskriminace. Inteligentní člověk se tomu zasměje, ale mě to doslova uráží. Jak si můžou dovolit něco takového zveřejňovat ve světě, když 90 procent Romů u nás nepracuje, a co je hlavní, ani k tomu nemají chuť a nikdy pracovat nebudou!! Jak se na nás bude svět potom dívat, když uslyší v zahraničí takové nesmysly! A k rasové diskriminaci – bydlím ve Vsetíně a 75 procent kriminality ve městě mají na svědomí Romové. Slušní lidé se bojí večer nebo v noci projít kolem jejjich obydlí, protože každý měsíc tam dochází k přepadení. Mně osobně už třikrát vykradli auto, jenže policie je bezmocná, protože nemá důkazy a já mám strach proti nim svědčit, neboť potom bych se obával o svou rodinu. Děláte ostudu celé České republice a co je horší, už i ve světě.

Vážený pane inženýre, odpovídám vám jen krátce. Ale z toho, co jste napsal, je naprosto zřejmé, že o věci, tedy souvislostech a důvodech, které vedou Romy k útěkům, nevíte vůbec nic. Je pak věru odvážné vystoupit s tvrzením, které je prolnuté předsudky, nenávistí a revanšismem, ovšemže, proti excesům Romů, které mají také své důvody. Váš názor je tak povrchní, že se mi s ním ani nechce polemizovat, nebudu-li k tomu přinucen tím, že vyslovíte svůj nesouhlas, což asi ano. Vinni nejsou Romové, vinna je společnost a dost možná, že i lidi vám podobní. Ale je dobré, že jste to nepsal anonymně. Toho si vážím.
S pozdravem Karel Holomek, člen Rady vlády pro záležitosti romské komunity, zakladatel Muzea romské kultury, a já nevím co ještě. Ale především, dělám něco konkrétního pro to, aby se Romové zvedli. Sám jsem také Rom!

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál