Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Vykřičení náckové a 1. máj

Mnozí z našich čtenářů mají zřejmě v paměti pochod neonacistů Brnem na 1. máje loňského roku. Pro připomenutí události se rozhodl brněnský student Roman Franc udělat v knihkupectví Spolek výstavu fotografií právě z této akce. Roman není aktivní antifašista, ani se monitoringem neonacistů nezabývá.

Fotografie jsou pouze v rámci jeho školních povinností a vytvořil je kvůli svému zápočtu. Dosti nezaujatě také působí jeho přístup, řekl bych přístup umělce, kterému jde pouze o estetickou stránku věci, ale jiné mu unikají. K fotografiím jsou sice různé vysvětlující popisky a v rámci výstavy proběhla také debata o ultrapravici (24. dubna v knihkupectví Spolek), ale většina popisků je docela scestných.
Autor zde vytahuje citace ze zpráv BIS o „extremismu“, které se zabývají jak neonacisty, tak radikálními antifašisty, ale dokonce i ekology a nevládními organizacemi. Autor tedy razí liberální teorie o tom, že neonacismus je sice svinstvo, ale je holt součástí našeho života a pokud chceme proti němu bojovat, tak pouze ústavními prostředky, tj. neonacisty nevolit a přenechat antifašismus na policii a tajných službách. Na čí straně však policie a tajné služby stojí, to jsme mohli vidět mnohokrát v ulicích, při různých fašistickonacistických demonstracích, ale i při různých koncertech a společenských akcích. Policie je buďto nechává na pokoji, nebo je dokonce chrání, což předvedla i loni 1. května. Když se proti konání demonstrace dovolili ohradit aktivisté ze Strany zelených a Nesehnutí, dostali ještě od brněnské radnice za svou „drzost“ pokutu.
Téma je obzvlášť „horké“ před nadcházejícím 1. májem, tentokrát v Praze, kde se neonacisté pod vedením svého führera Petra Kalinovského sejdou odpoledne na Palackého náměstí. Antifašisté svolávají protidemonstraci v jedenáct hodin na to samé místo, s cílem je neonacistům „vyfouknout“ a zablokovat tak jejich akci. Policie se pravděpodobně postaví jak je jejím zvykem na stranu nácků, a antifašisté budou rádi, když neschytají nějakou tu ránu pendrekem. Nespoléhejme se proto na policii a snažme se tento problém řešit jinak. Možnosti nechám na fantazii každého člověka, vždyť jsme tvůrčí.

Jiří Salik Sláma

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál