|
Jaké je cítit se celý život jako zloděj
Na sobotu 8. dubna připadl Mezinárodní den Romů. Víte, proč se připomíná právě tento den?
A s jakou provokativní akcí jej letos spojují občanská sdružení?
Na zákazníky jednoho pražského nákupního centra čeká nepříjemná situace: křivé obviňování, že kradou. A to za přihlížení Romů, kteří budou po vysvětlení situace dotčeným osobám předávat letáky s výzvou, aby si představili, jaké je cítit se celý život jako zloděj.
Podle předsedkyně sdružení Romea Jarmily Balážové nakupování představuje pro mnoho Romů traumatizující zážitek.
I když v životě nic nevzali,
v obchodech se na ně prodavači
a ochranka zaměřují mnohem více.
Jak se cítí Rom, který nikdy nic neukradl, a přesto je vystaven mnohem větší pozornosti než ostatní, může podle ní pochopit jen ten, kdo se v podobné situaci sám ocitl. Jarmila Balážová v té souvislosti připomíná i návštěvy českých občanů v Rakousku po pádu železné opony, kdy se v tamních obchodech objevovaly nápisy: Češi, nekraďte.
Nepříjemná situace se ale přihodila i pracovníkovi reklamní agentury McCann Ericsson, která organizuje tuto akci spolu se sdružením Romea, vysvětluje šéfka občanského sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová: „Tato akce vznikla na popud muže, který ,zapípal´ při procházení turniketem a sesypala se na něj ochranka. Velice zle s ním komunikovala a on pocítil, jaké to může být, když se někdo na vás neustále kouká, neustále vás kontroluje. Proto vznikla tato akce, kde v obchodním centru celý den bude bzučet turniket a poté dobrovolníci občanského sdružení Romea ukáží na ten problém, který tady je: na to, že Romové, i když sami zloději nejsou, tak je na ně takto velice často pohlíženo."
Mezinárodní den Romů je jedním z mála romských svátků.
V devadesátých letech minulého století se stal mezinárodní záležitostí, ale znají jej spíše jen lidé pracující v občanském sektoru. A slaví se na počest prvního mezinárodního setkání romských představitelů, které se uskutečnilo 8. dubna 1971 u Londýna.
Kromě sobotní akce s provokativním, snad proto i účinným nápadem, se letos v Česku Mezinárodní den Romů připomínal už od začátku týdne. Několik seminářů
a diskusí, spousta kulturních akcí, RMosty a Athinganoi. Ředitelky této organizace Gabriely Hrabaňové jsme se zeptali, zda po letech úsilí občanského sektoru v oblasti soužití většinové společnosti
s Romy cítí nějaké zlepšení. „Co se týká samotného soužití Romů
a Čechů, tak myslím, že ta situace se zlepšuje. To, co bylo pro nás úplně nejhorší, myslím aktivity pravicově extremistických skupin, za poslední dobu upadá, už není tolik násilných útoků ani žádné vraždy. Ale na druhou stranu upadá sociální situace Romů. Máme sedmnást let od konce komunismu a Romové se dostávají do ještě horších sociálních podmínek, jsou vystěhováváni na kraje měst, vytvářejí se ghetta."
Peter Gabaľ,
Econnect Radio Praha
|