|
Bič na pendlery?
Vláda se rozhodla omezit romskou migraci. Jedním ze způsobů má být i pohlídání toho, jak se vyplácejí sociální dávky. Podle ministra Škromacha půjde o to, aby lidé, pokud sociální dávky pobírají, přiznali i své příjmy ze zahraničí. Jde o pokus odbourat jeden z motivů žádostí o azyl – něco si našetřit.
Je otázka, do jaké míry se něco takového vůbec může podařit. Zatím je stát v tomto směru neúspěšný. Možná, že při důsledném postupu úředníků bude možno v této oblasti něčeho dosáhnout. Jde však o to, aby úředníci byli opravdu důslední a nezaměřovali se pouze na žadatele o azyl. Ti sice představují politický problém, ale nejsou jediní, kteří systému sociálních dávek zneužívají. Najde se ještě jedna skupina lidí, a možná i větší než jsou romští migranti, kteří zákony v této oblasti zneužívají měrou vrchovatou. Nepředstavují však nijak závažný politický problém a obyvatelstvo jejich počínání toleruje. Jde o pendlery.
Mnozí pendleři (většinou to nejsou Romové), kteří dojíždějí za prací do Německa či Rakouska, porušují zákon měrou vrchovatou. Často jsou vedeni na úřadech práce jako nezaměstnaní, pobírají sociální dávky a přitom dosahují poměrně slušných zdanitelných příjmů. (Romští žadatelé o azyl zas tak mnoho zdanitelných příjmů nezískají.) Věřme, že vláda či spíše příslušné úřady budou důsledně dbát na dodržování zákona a nebudou se zaměřovat pouze na ty, kteří se vrátili po neúspěšné žádosti o azyl zpět domů. Pendleři sice nepředstavují moc velký politický problém, ale na druhé straně jejich počet je poměrně velký a důsledné hlídaní, zda nezneužívají sociálního systému, by mohlo státní kase nějakou tu korunu přinést.
Roman Růžička
|