|
V české politice chybí politik ražení Václava Havla
V otázkách Václava Moravce, které vysílá ČT1 každé nedělní poledne, vystoupil bývalý český prezident Václav Havel. V pořadu odvysílaném 8. května se vyjádřil nejen k předvolební rivalitě dvou nejsilnějších politických stran, které se podle něj „kopají do kotníků“, či k míře, do jaké současný prezident vetuje rozličné zákony, ale i k prvomájovému zásahu vůči Kateřině Jacques. Musím říct, že jeho pohled na tuto záležitost mi byl ze všech zveřejněných postojů zatím nejbližší.
Václav Havel brutální napadení samozřejmě odsoudil, ale zároveň se vyjádřil v tom smyslu, že ho vidí v širším kontextu. Bere ho jako následek jevu, který se u nás rozmáhá již několik let. Jde o tzv. kryptofašismus, skrytý fašismus, který je cítit i z výroků některých politiků, když hovoří o tom, že ten náš český koncentráček nebyl zas tak hrozný, když tvrdí, že nám nějací cizáci nebudou diktovat zrušení klecových lůžek v ústavech, či když namítají, že si nějaká sexuální menšina nebude vyskakovat a žádat o výhody. V jeho důsledku se pak politici nezajímají o budoucnost EU či NATO, spíše podporují český nacionalismus a policisté potlačují pokojné demonstrace mladých lidí s vlajícími vlasy, kteří vystupují proti fašismu a neonacismu, spíše než mnohdy agresivní demonstrace ultrapravicových skupin hlásajících nacistickou ideologii.
Domnívám se, že jako jeden z mála přesně vystihl danou situaci. Takových kapacit typu Havla je však na dnešní politické scéně jako šafránu. Doufejme, že pokud se Straně zelených (na jejichž kandidátce bohužel figurují i dva extrémní pravičáci) podaří získat dostatečný počet hlasů, vnese trochu svěžího vzduchu do dolní sněmovny, kde jsou již šestnáctým rokem titíž politici.
Jak Václav Havel správně podotkl, tito mladí lidé nejsou členy žádných bratrstev a „kamarádšaftů“ a mohou tak napomoci změnit současnou politickou strnulost i za cenu chaosu, který by v případě úspěchu SZ pravděpodobně nastal. Ale jistě to za to stojí.
Jana Kabeláčová
|