Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Ředitelka Muzea romské kultury o vzniku ojedinělého katalogu

Bylo to překvapení, zděšení i radost

Nová publikace Muzea romské kultury zahajuje knižní řadu, která bude čtenáře seznamovat se sbírkovými fondy muzea. Jako první je tedy zveřejněna sbírka výtvarného umění – část romští autoři. Celá muzejní sbírka výtvarného umění totiž obsahuje i práce autorů neromských, kteří se nechali inspirovat romskými tématy. Tato část však ještě na své zveřejnění bude muset nějaký čas počkat.

Sbírka výtvarného umění začala v muzeu vznikat v podstatě mimochodem, zpočátku nebyl záměr vytvářet samostatnou uměleckou kolekci, muzeum se chtělo zaměřovat především na tradiční kulturu, řemesla a způsob života. Za zkoumáním tradice ale pracovníci muzea pravidelně vyráželi do „terénu“, a zejména tam, odkud k nám většina našich Romů přišla – na Slovensko. Právě na těchto cestách jsem poznali, že mezi Romy je mnoho těch, kteří malují, kreslí nebo vyřezávají a i když jejich tvorbu zná jenom jejich úzké okolí, jsou to dílka mnohdy půvabná a navíc sdělná – jsou schopna předat autorův pocit ze života, jeho myšlenku či názor, pohled na svět. Zejména v tom je pro naše muzeum jejich největší hodnota, když nelze pomíjet ani neoddiskutovatelnou hodnotu uměleckou. Právě v terénu jsme pochopili, že výtvarničení je mezi Romy tak obecným jevem, přitom o jejich snažení téměř nikdo neví, že zrovna naše instituce si nemůže dovolit tento fakt pomíjet. Tak začala od druhé poloviny 90. let v Muzeu romské kultury programově vznikat sbírka výtvarného umění.
Když jsem se pustila do práce na katalogu, zprvu jsem měla představu, že seznam výtvarných prací naší sbírky zaplní maximálně 50 stran a vznikne tak útlá brožurka. O to větší bylo moje překvapení, zděšení i radost, když jsme při soupisu děl skončili u pořadového čísla 971, kniha má 190 stran. Přitom jsme shrnuli výtvarné přírůstky do našich sbírek za roky 1991 až 2005. Od počátku letošního roku je výtvarných prací už zase o několik desítek více. Katalog přináší životopisné údaje, fotografie a přehled o díle 44 výtvarníků, převážně amatérů, i když i tvůrců s výtvarným vzděláním pomalu přibývá. Přesto všechno, kniha ukazuje jen vrcholek ledovce, výtvarně činných Romů je jen u nás mnohem více.
Muzeum bude v dokumentaci kvalitní výtvarné tvorby romských autorů pokračovat i nadále, takže v dalším díle této knihy se jistě budete moci seznámit s jinými, dnes patrně ještě zcela neznámými autory. Po výtvarném umění však bude na své zveřejnění čekat spíše muzejní sbírka řemesel. Takže v nejbližších letech očekávejme například katalog sbírky kovářství nebo kotlářství – jako tradičních a také typických romských řemesel. Pokračování katalogu výtvarného umění tak bude muset několik dalších let počkat.

Jana Horváthová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál