Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romské osady na východě Slovenska zaplavila velká voda

BRATISLAVA – Rozvodněné řeky ohrožovaly počátkem června obyvatele značné části východního Slovenska. Nejhorší byla situace v Košickém a Prešovském kraji.
Po vytrvalých deštích se zvýšila hladina Hornádu, Ondavy, Torysy a několika místních potoků. Kritická situace byla v obcích Haniska u Prešova a Olejníkov u Sabinova, kde museli evakuovat dvě stovky lidí, především Romy. „Vše je pod vodou. Nevím, co s námi bude,“ řekla televizi TA 3 mladá Romka s dítětem v náručí. V obci Ruská Nová Ves voda zničila most a obyvatelé zůstali odříznuti od okolního světa.

V pondělí 5. června se začala uklidňovat situace na horních tocích, zato na dolní toky se přesunula povodňová vlna. Třetí stupeň platil v době naší uzávěrky ve třiceti obcích. Řeka Torysa ohrožovala například obec Beniakovce v okrese Košicevenkov, odkud evakuovali stovků Romů z jedné osady. Na pokles vody museli čekat v místním kulturním domě. „Opakuje se to každý rok a nic se s tím nedělá,“ posteskl si jeden z místních obyvatel. V obci Ličartovce se dostalo pod vodu sto domů, a jak uvedla televize TA 3, hasiči zde vrtulníkem zachraňovali dva muže, kteří uvízli na stromě.

(podle Práva, 6. 6. 2006)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál