Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Protestfest roztančil ulice

Již třetí ročník tanečněpolitického festivalu Protestfest se nesl ve znamení konfrontace. Tentokrát si postavila hlavu radnice městské části Brnostřed v čele se starostkou Dagmar Hrubou a rozhodla se akci za každou cenu zmařit. Použila k tomu metody, které právníci definovali jako „nedemokratické a téměř protiústavní“. O co tedy šlo?

Poté co mluvčí organizátorů Dušan Rosenbaum požádal radnici o povolení ke konání akce a chtěl se domluvit na prostoru, bylo mu sděleno tajemníkem Brnastřed Radovanem Novotným, že starostka si na svoje jméno zablokovala všechny ulice a náměstí „své“ městské části, tím pádem má Protestfest smůlu. Organizační tým se nenechal zaskočit a s radnicí se soudil. Soud rozhodl, že zákaz akce je protiprávní a starostka se musela soudnímu rozhodnutí se skřípěním zubů podvolit.
Akce se nakonec konala v sobotu 27. května v parku pod divadly a pokračovala veselým karnevalovým průvodem centrem města, který skončil v pisáreckém parku u Anthroposu. Tam pak pokračovala párty až do ranních hodin.
Průvod byl vcelku nápaditý a svou barevností upoutal pozornost všech kolemjdoucích. V jeho čele kráčela figurína představující „krvelačného“ policistu, jako narážka na zásah na CzechTeku, a k tomu vyhrávala technohudba linoucí se z autobusu doprovázejícího průvod. Pacifističtí demonstranti – tanečníci byli po celou dobu obklopeni desítkami těžkooděnců, čímž radnice chtěla ukázat, kdo je tady pánem.
Protestfest na první pohled vypadá jako apolitická akce, ale podle infostánků přítomných organizací je druhý pohled jiný. Účastníci akce podepisovali petice Amnesty International, posílali dopisy do středoasijských diktatur, četli anarchistické brožury a časopisy, ale hlavně naplňovali hlavní motto festivalu Do it yourself (Udělej si sám). Tímto mottem se řídí všichni, kteří nepotřebují k pořádání svých akcí stát, sponzory ani policii, protože si všechno zajistí a zafinancují sami. Tento přístup je radnici pochopitelně trnem v oku, protože tím pádem ztrácí nad akcí dohled a nemůže do ní mluvit.
Protestfest měl také předvolební nádech. Organizátoři nevyjadřovali podporu žádné politické straně, naopak nabádali lidi, aby k volbám nešli, protože „pokud by měly volby něco změnit, dávno by je mocní zrušili“. Dalším heslem na transparentech bylo: „Nevěřte nikomu, ani nám – myslete.“
Akci samotnou nakonec kazilo hlavně špatné počasí, ale i tak mnozí tanečníci vydrželi až do nedělního rána. Radnice se však ještě jednou ozvala. Aby mladým lidem ukázala, že vše svobodomyslné bude v zárodku dusit, chystá organizátorům akce pokutu za „hluk“, která může dosáhnout až dvou milionů korun. Inu, není nad svobodu.

Text a foto: J. S. Sláma

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál