|
Luminita opět tancovala
Národnostní menšiny z celého Jihomoravského kraje představily své tradice a kulturu. V řadě tanečních a hudebních vystoupení se veřejnosti poslední květnovou sobotu představili mimo jiné příslušníci slovenské, německé, bulharské, maďarské, řecké a romské národnostní menšiny. Letos poprvé prošel městem i krojovaný průvod, který vše dopoledne zahájil. Návštěvníci měli možnost v prostorách brněnského Domu pánů z Kunštátu v rámci celodenního programu ochutnat gastronomické speciality jako například brynzové halušky, maďarský guláš nebo řecký gyros, či si mohli v malé taneční škole vyzkoušet řecké tance. Organizátorem akce je Vlastimil Fabišík, který je mimo jiné i vedoucím folklorního souboru Púčik. Celá akce se pořádá pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka.
Pozvání přijalo i Muzeum romské kultury a v rámci kulturního odpoledne předvedlo módní přehlídku Luminita tančí… Přehlídka tradičních romských oděvů měla svoji premiéru v roce 2000, kdy muzeum pořádalo Den otevřených dveří v tehdy novém sídle na Bratislavské ulici v Brně. Od té doby byla prezentována například v Bratislavě a Vídni. Pokaždé sklidila velký úspěch a jinak tomu nebylo ani nyní.
Za doprovodu hudby a komentáře představili modelové mnoho oděvů a doplňků, které muzeum získalo od Romů. Romové si tyto oděvy s doplňky ručně zhotovovali nebo si je nechali vyrobit na zakázku. Jedná se tedy o sbírky svým způsobem velmi originální.
Přehlídka Luminita tančí… byla zahájena indickým bandžárským oděvem. Symbolicky tím bylo publikum seznámeno s indickým původem Romů. Dále návštěvníci shlédli i oděvy rumunských a olašských Romů. V rámci přehlídky měl svoji premiéru také oděv finských romských žen ze skupiny Kale, k němuž patří sametová sukně bohatě řasená a krajková halenka s oblíbeným motivem puntíků. Za zmínku stojí, že sukně váží asi 15 kg a bylo na ni spotřebováno 12 metrů látky. Velký úspěch sklidil u obecenstva opět i tzv. zlatý flitrový oděv z Polska a samozřejmě tradiční oděv rumunské romské princezny Luminity pocházející z královského rodu.
Zpestřením byl také temperamentní tanec v podání romských modelů, což v hledišti způsobilo velký aplaus.
Helena Danielová
Muzeum romské kultury
|