Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Napadli pracovníka Člověka v tísni

Pravicoví militantní skinheadi napadli v sobotu 24. června na zastávce v centru Teplic pracovníka organizace Člověk v tísni Petra Murgače a jeho kamaráda. Zaútočili za použití boxerů do tváře a do brady. Léčba si vyžádá nejméně deset dní pracovní neschopnosti.

Podle Murgače měl jeho kamarád velkou tržnou ránu na bradě a on sám má roztrženou tvář a několik podlitin. Motiv útoku byl zřejmě rasový, protože útočníci křičeli, že jsou černé svině. Murgač se podle svých slov hlásí k Romům, ale na rozdíl od svého přítele má světlou pleť. Oba napadení podali ihned trestní oznámení, avšak podle teplické policejní mluvčí Ilony Novotné je případ ve fázi prověřování a zatím není jasné, zda šlo o rasově motivovaný útok.
Petr Murgač není spokojen s přístupem strážníků městské policie, na jejichž stanici útok nahlašoval – zdáli se mu příliš pasivní, naopak Policie ČR mu vyšla vstříc. Murgač dlouhodobě spolupracoval jako dobrovolník se Salesiánským centrem mládeže v Teplicích. Od 1. června pracuje v bílinské pobočce společnosti Člověka v tísni jako vedoucí aktivit v právě otevíraném nízkoprahovém centru.
V posledních měsících nabírá neonacistické hnutí na síle a tento útok je jedním z mnoha. Roste drzost neonacistů, kteří mají pocit, že jim vše projde. Od začátku tohoto roku také proběhlo několik neonacistických (Bruntál v únoru, Praha v květnu) a fašistických (Hodonín v červnu, Ústí nad Labem a Břeclav taktéž) pochodů zaměřených mimo jiné proti cizincům a Romům.

Jiří Salik Sláma

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál