Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Tři lichváři z Matiční byli odsouzeni

Ústí nad Labem – Historicky první rozsudek nad romskými lichváři vynesl 8. dubna Okresní soud v Ústí nad Labem. Dvojici bratrů Josefa a Milana Tamašových a jejich komplice Romana Běláka, žijící poblíž Matiční ulice, uznal vinnými z trestného činu vydírání a porušování domovní svobody. Nejtvrdší trest, čtyři roky vězení, dostal Josef, který měl dluhy vymáhat s nožem v ruce. Milan Tamaš dostal podmínečný trest 18 měsíců a Roman Bělák deset měsíců nepodmíněně. Souzena byla i matka Tamašových Rosálie Tamášová. Tamašovi popřeli, že by od Romů v Matiční ulici vymáhali více peněz, než jim půjčili. Po vynesení rozsudku se Josef Tamáš na místě odvolal.

Trojice terorizovala deset měsíců jednu z rodin v Matiční ulici, když na ní opakovaně vyžadovala vrácení čtyřsetkorunového dluhu. Tolik dlužil jeden z členů rodiny za drogu. Příbuzní zaplatili, jak sami tvrdí, asi 15 tisíc korun, přesto byli dál vydíráni. „Obžalovaní zjistili, že lze poměrně snadno od příbuzných dlužníka získat peníze. I když ti už dluh splatili v daleko větší míře, než byl, nepřestávali přicházet pro peníze,“ konstatoval soudce.
V ústecké Matiční ulici žije v současné době asi padesát rodin. Odhadem 70 procent z nich si někdy půjčuje na stoprocentní úrok od romských lichvářů, takzvaných úžerníků. Úžernické klany vyhrožovaly nejen takzvaným klientům, ale i jejich rodinám. Jedna ze svědkyň uvedla, že peníze po ní bratři Tamášové požadovali za dluh jejího bratra. Ona sama má čtyři děti a jejímu tříletému synovi vyhrožovali s nožem v ruce.
Na tom, že případ se dostal před soud a postižení nakonec šli svědčit, má zásluhu společnost Člověk v tísni. Jan Černý, jenž pracoval v Matiční jako sociální pracovník. Před soudem připustil, že postižené rodiny nabádal, aby věc oznámily a přišly svědčit. Společnost půjčila postiženým také mobilní telefony, aby mohli přivolat pomoc, a poskytli právní poradenství. Černý považuje rozsudek za zlom. Konečně se podle něj začaly příslušné orgány zabývat lichvářskými půjčkami mezi Romy.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál