Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Karvinský romský festival ve velkém stylu

Prvního července se konal v Karviné v amfiteátru parku Boženy Němcové úspěšně 7. romský festival. Účast byla nejméně tisíc diváků a tím se může jen málokdo pochlubit z těch, co podobné festivaly pořádají. To je nesporně největší úspěch, který tento festival provázel. Je to jistě výsledek manažerských schopností pořadatelů, jimiž byli početní bratři Ferencovi a jejich rodinný tým. Udělali to totiž šikovně: vedle romských souborů pozvali i populární osobnosti popmusic - Petra Muka a Vlastu Horvátha. Tím dosáhli hned dvou úspěchů najednou: přilákali spoustu návštěvníků a spojili Romy s Čechy. To je totiž to, oč tu běží a co se má dělat!

V podstatě nemá ani význam hovořit o kvalitě jednotlivých souborů. Cílem organizátorů nebylo představit bůhvíjakou kulturu, nýbrž poskytnout divákům dobrou zábavu. To se jim bezpochyby podařilo.
Vystoupil také slovenský divadelní soubor Romathan, a o něm se musíme zmínit zvláště. Ten totiž představuje už léta dobrý příklad romské folklorní muziky, tance, zpěvu a historizujícího romského divadla. Poněkud sice teatrálního, ale tak to asi patří. I když změna by asi neuškodila. Primášem hudebního souboru je Karol Adam a celému kolektivu patří nejvyšší uznání. Jsou to všechno muzikanti naprosto bezkonkurenční.
Pořadem provázeli Jarka Balážová a Ladislav Goral, dnes už skutečně rutinní romští moderátoři. Zhostili se svého úkolu bravurně, možná snad až příliš.
Festivalu předcházel dopoledne seminář, který řídil dobře známý a populární bývalý náměstek ministra bez portfeje Viktor Dobal. Seminář se zabýval otázkami zaměstnanosti těžce zaměstnatelných lidí, jimiž jsou bezpochyby ve značném počtu i Romové. Diskuse se účastnili také polští hosté z Osvětimi v čele s Romanem Kwiatkowskim. Debata byla velmi bohatá, místy dokonce vášnivá a rozporuplná, zdá se však, že nic nového nepřinesla. Ani nemohla. Problém je hlubší, než aby ho mohly vyřešit dílčí, byť jinak naprosto skvělé programy, jež nám byly hostiteli z Romské agentury představeny. Rozporuplnost diskuse byla dána tím, že se při každém takovém semináři začíná vždy jakoby od začátku - na zelené louce. Věci, jež by dávno měly být známy, jsou stále předmětem celkem zbytečné diskuse. Na příklad otázka statistických šetření o Romech. Stále je interpretováno, že není jasné, kdo je Rom a kdo ne a - probůh - jen se nesmíme dopustit prohřešku proti úniku dat ze soukromí. Ani to nebudu dál komentovat.
Ale i tak. Každá taková diskuse posouvá řešení problémů o kousek dál. Tak buďme veselí a pozitivní.

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál