Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Drobničky

PRAHA – Kulatý stůl na téma Subjekt pro řešení situace sociálně vyloučených romských lokalit prostřednictvím Evropských sociálních fondů v období 2007–2013 se konal v Praze 18. července. Zúčastnili se i zástupci španělské neziskové organizace Fundación Secretariado Gitano, Velvyslanectví USA v Praze a Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj.

SVITAVY – Na 90 příznivců hnutí skinheads a dalších občanů se 22. července zúčastnilo protestního pochodu městem. Chtěli upozornit na údajný justiční omyl v procesu s Vlastimilem Pechancem. Ten byl před třemi lety odsouzen za rasově motivovanou vraždu Oty Absolona k 17 letům vězení. Místní Romové, kteří se raději uchýlili k příbuzným v jiných městech, kritizovali radnici, že pochod nezakázala. Podle radnice však oznamovatel splnil všechny náležitosti zákona.

ŠTRASBURK – Velký senát Evropského soudu pro lidská práva přijal odvolání v případu 18 ostravských Romů. Jejich žalobu na diskriminaci dětí v základních školách letos v únoru zamítl běžný senát Evropského soudu, v němž zasedá sedm soudců. Případ nyní přezkoumá velký senát se 17 soudci.

Varšava – Na 200 lidí si 2. srpna v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka na jihu Polska připomnělo 62. výročí likvidace tamního romského rodinného tábora. Zemřelo v něm na 21 000 Romů, včetně těch z bývalého Protektorátu Čechy a Morava. Posledních 3000 Romů bylo při likvidaci tábora otráveno v plynových komorách.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál